spot_img
19.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiNovak, Rusya’nın bu yıl ne kadar petrol üretebileceğini açıkladı

Novak, Rusya’nın bu yıl ne kadar petrol üretebileceğini açıkladı

Enerjiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Rusya’da 2022 yılı içerisinde petrol üretiminin bir yıl önceki 524 milyon tona karşılık 480 ila 500 milyon tona ulaşmasının beklendiğini söyledi.

Rusya’nın bu yılki petrol üretim hacminin yüzde 5 ila yüzde 8 daha düşük olacağına işaret eden Novak, “2021 yılında petrol üretimi 524 milyon ton olarak gerçekleşti. Bu yılki tahminlerimiz jeopolitik duruma göre değişiklik gösterebilir. Ancak ön tahminlerimiz yüzde 8’e varan bir düşüşün olacağını gösteriyor” diye konuştu.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın hazırladığı rapora göre, 2022’de ülkenin petrol üretiminin baz senaryoda yüzde 9,3 azalarak 475,3 milyon tona düşmesi beklenirken, ikinci ve daha muhafazakâr senaryoda ise yüzde 17,2 azalarak 433,8 milyon tona düşecek.

Gazetecilere Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın hükümete sunduğu verilerle ilgili yorum yapan Novak, “Hacimlerdeki düşüşün çok daha az olacağını düşünüyorum. Sadece bir ay günde 1 milyon varilin biraz üzerinde bir düşüş yaşadık. Üretim düşmeye devam ediyor, ancak yaz sonrası iyileşme olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Federal İstatistik Servisi (Rosstat) verilerine göre, 2022’nin ilk çeyreğinde Rusya, petrol üretimi açısından dünyada ikinciliğini korurken ilk sırada ABD yer aldı.

Bu yılın ocak ayında, Rusya’nın petrol üretim hacmi günlük 10,97 milyon varile ulaşırken, ABD’nin aynı dönemde ürettiği günlük petrol hacmi 11,37 milyon varil olarak kaydedildi.

Şubat ayında petrol üretimini düşüren Rusya’nın günde 10,6 milyon varil petrol ürettiği belirtilirken, ABD’nin ise 11,31 milyon varil günlük petrol üretim hacimlerine ulaştığı gözlemlendi.

Mart ayında ise Rusya’nın petrol üretiminin günlük 10,93 milyon varile çıktığını belirten Rosstat, ABD’nin günlük petrol üretiminin mart ayında 11,67 varil olarak gerçekleştiğini aktardı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img