spot_img
19.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiNabiullina, Rusya'da enflasyonist risklerin azaldığını duyurdu

Nabiullina, Rusya’da enflasyonist risklerin azaldığını duyurdu

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, bugün düzenlenen olağanüstü yönetim kurulu toplantısı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamasında, Rusya’daki enflasyonist risklerin azaldığını söyledi.

Enflasyon oranlarına baskı oluşturan unsurlarda azalma görerek bugünkü yönetim kurulunda faiz oranlarını yüzde 14’ten yüzde 11’e düşürme kararı aldıklarını ifade eden Nabiullina, “Rusya’da bankalar tarafından verilen bireysel ve kurumsal kredilere taleplerde düşüş gözlemledik. Bunun nedeni ise ekonomimizde izlediğini sıkı para politikasıydı. Ancak enflasyonist risklerin gözle görülür şekilde azalmasıyla kredi piyasalarını canlandırmak için hızla tedbir almamız gerekiyordu” ifadelerini kullandı.

Son anketlerde ülkede enflasyon beklentilerinin de düştüğünü kaydettiklerini belirten Merkez Bankası Başkanı, düzenleyicinin en önemli görevinin ülkedeki finansal istikrarın korunması olduğunu vurgulayarak, “Ancak ülke ekonomisinin yapısal bir dönüşüm dönemine girdiği ve acilen finansal kaynaklara ihtiyaç duyacağından, rahatlamak için henüz çok erken” diye konuştu.

Nabiullina, bu yılın ilk aylarında taktiksel alınan kararların hızlı bir şekilde uygulanması gerektiğinin altını çizerek, yaptırımların ilk şokuna karşı koymak için mücadeleyi sürdürdüklerini, sonuç olarak finansal istikrarı korumayı ve enflasyonist sarmalın gevşemesini önlemeyi başardıklarını sözlerine ekledi.

Merkez Bankası talimatıyla yakın zamanda INFOM araştırma şirketi tarafından hazırlanan tüketici anketi sonuçları, Rusların mayıs ayı için enflasyon beklentilerinin bir önceki aya göre düşüş gösterdiğini kaydetmişti.

Ülkede Mayıs 2022 enflasyon beklentilerinin nisan tahmininden 1 baz puan daha düşük olarak yüzde 11,5 seviyesinde gerçekleştiği ifade edilen düzenleyici raporunda, son tahminlerle birlikte enflasyon beklentilerinin Mayıs 2021 seviyelerine geri döndüğü vurgulandı.

Raporda, Mayıs 2022’de enflasyon beklentilerindeki düşüşün son günlerde rublenin güçlendirilmesi ve anket katılımcıları tarafından ülkenin ekonomik durumuna ilişkin olumlu beklentilerinin korunması ile meydana geldiğinin altı çizilirken, tablonun arka arkaya ikinci ay düşüş eğiliminde olduğu açıklandı.

Rusya Merkez Bankası’nın araştırmalarına göre, işletmelerin kısa vadeli fiyat beklentileri de düşerek yılbaşı seviyelerine geri dönerken, raporun açıklama notunda, “Enflasyon beklentilerinde düşüş, sürekli enflasyonist baskıları azaltmak için gerekli bir ön koşul oluşturmakta, politika faizlerinde yapılabilecek yeni indirimler için fırsat doğurmaktadır” ifadelerine yer verildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img