spot_img
26.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası, faizleri yüzde 11’e indirdi

Merkez Bankası, faizleri yüzde 11’e indirdi

Rubledeki yükselişi son günlerde aldığı tedbirlerle durdurmaya çalışan Rusya Merkez Bankası, politika faizleri ile ilgili bu sabah düzenlediği olağanüstü yönetim kurulu toplantısında faiz oranlarını yüzde 14’ten yüzde 11’e indirme kararı aldı.

Rusya’da mayıs ayına ilişkin enflasyonist beklentilerde düşüş yaşandığı vurgulanan açıklamada, bu durumun da politika faizlerini düşürmek için gerekli ön koşulları yarattığı, mevcut fiyat artış hızının önemli ölçüde yavaşladığı belirtildi.

Fiyat artış hızındaki düşüşün son günlerde 2015’te olduğundan daha hızlı gerçekleştiğinin altı çizilirken, Rusya Merkez Bankası’nın bu yıl yeni faiz indirimleri için potansiyel gördüğü, düzenleyicinin politika faizleriyle ilgili bir sonraki toplantısının 10 Haziran 2022 Cuma günü planlandığı da eklendi.

Bu haftanın başında gazetecilere konuşan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Aleksey Zabotkin, ekonomide yeni bir faiz indirimi için sinyaller olduğunu vurgularken, mevcut fiyat artış hızının önemli ölçüde yavaşladığını, bu dinamiklerin 2015’te olduğundan daha hızlı gerçekleştiğini paylaşmıştı.

Bugüne kadar Merkez Bankası tarafından belirlenen politika faiz oranları yüzde 14 ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz oranlarıyla aynı seviyede yer alıyordu.

Merkez Bankası tarafından Rusya’da ihracatçılar için getirilen döviz kazançlarının yüzde 80’inin rubleye çevrilmesi zorunluluğu sonrası sürekli değer kaybeden ABD doları, Moskova Borsası’nın (MOEX)  24 Mayıs’taki açılışında Mart 2018’den bu yana ilk kez 57 rublenin altına gerilemişti.

Karar sonrası Euro ve dolar keskin yükselişte

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası Moskova Borsası’nda (MOEX) işlem gören Euro, bir anda 2,55 ruble yükselişle 63,18 rubleye çıkarken, dolar da 1,66 ruble yükselişle 61 rubleden işlem görmeye başladı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img