spot_img
28.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiNabiullina: Önümüzdeki çeyrekler şirketler ve vatandaşlar için zor olacak

Nabiullina: Önümüzdeki çeyrekler şirketler ve vatandaşlar için zor olacak

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, ülke ekonomisinin girdiği yapısal dönüşüm süreci nedeniyle mali kaynaklara ihtiyaç duyacaklarını belirterek, “Önümüzdeki çeyrekler kolay olmayacak. Dönüşüm devam ettikçe hem şirketler hem de vatandaşlar için zor olacak.” dedi.

Nabiullina, Rusya Bankalar Birliği’nin başkent Moskova’da düzenlediği toplantıda, Rus ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yaptırımların ilk döneminde yaşanan şoklara karşı adımlar attıklarına işaret eden Nabiullina, “Aldığımız önlemler, ortaya çıkan sorunlarla mücadele etmeyi amaçlıyordu. Sonuç olarak da mali istikrarı korumayı ve enflasyonist bir sarmalın yaşanmasını önlemeyi başardık.” dedi.

Nabiullina, sağlanan başarıya rağmen rahat bir nefes alınmaması gerektiğini vurgulayarak, “Tam tersine, ülke ekonomisinin girdiği yapısal dönüşüm süreci nedeniyle mali kaynaklara ihtiyaç duyacağız. Önümüzdeki çeyrekler kolay olmayacak. Dönüşüm devam ettikçe hem şirketler hem de vatandaşlar için zor olacak.” diye konuştu.

Rusya Merkez Bankası, Batılı ülkelerin yaptırımları nedeniyle politika faiz oranını 28 Şubat’ta yüzde 9,5’ten yüzde 20’ye çıkarmıştı. Banka, bugün gerçekleştirdiği toplantıda faizi son olarak yüzde 11’e düşürdü.

Merkez Bankası’nın sonbahar aylarında ülkede ikinci bir enflasyon dalgası riskini henüz görmediğini de vurgulayan Nabiullina, ancak böyle bir riskin hissedilmesi durumunda şimdiye kadar olduğu gibi yine hızlı bir şekilde tedbir alacaklarını söylerine ekledi.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Mevcut fiyat durumu üzerine” raporuna göre, 14 Mayıs- 20 Mayıs 2022 tarihleri ​​arasında ülkedeki yıllık enflasyon yüzde 17,69’dan yüzde 17,51’e geriledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img