spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaSporCeferin, Rusya’nın Asya Futbol Federasyonu’na katılım olasılığını değerlendirdi

Ceferin, Rusya’nın Asya Futbol Federasyonu’na katılım olasılığını değerlendirdi

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Başkanı Aleksander Ceferin, Rusya’nın Avrupa yerine Asya Futbol Konfederasyonu’na (AFC) olası geçişinin Rus futbolunu 100 yıl geriye götüreceğini söyledi. 

Son zamanlarda özellikle Rus spor otoriteleri tarafından gündeme getirilen Rusya’nın UEFA’dan ayrılıp Asya Futbol Konfederasyonu’na geçiş ihtimali ile ilgili soruları yanıtlayan Ceferin, “Bu fikir Rusya Futbol Birliği’nden değil, ülkedeki politikacılar tarafından ortaya atılmış durumda.  Ancak bu olursa Rus futbolunun 100 yıl geriye gideceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Yakın zamanda Rusya’da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması’nın Spor Komitesi Üyesi Milletvekili Boris Paykin, Rus futbol kulüplerinin Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nin (UEFA) düzenlediği turnuvaları yerine Asya Futbol Konfederasyonu’nun (AFC) futbol turnuvalarında oynamasının daha faydalı olacağını söylemişti.

Rusya Futbol Federasyonu’nun böyle bir karar vermesi halinde Duma’dan destek göreceğini vurgulayan Paykin, yaptığı açıklamada “Böyle bir karar verilirse, Rus futbolu Avrupa’dan izole edilmesine rağmen gelişimini devam ettirecektir. Turnuvalara katılım sporcular için son derece önemli. Onları profesyonel bir tonda tutmak, sporda yeni ve genç isimler keşfetmek ve aynı zamanda hem futbolcuların hem de antrenörlerin sürekli kendisini geliştirmesi açısından çok doğru bir karar olabileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Daha önce Rusya Tenis Federasyonu (RTF) Başkanı Shamil Tarpischev, Rus futbol kulüplerinin Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nin (UEFA) düzenlediği turnuvaları yerine Asya Futbol Konfederasyonu’nun (AFC) futbol turnuvalarında oynamasının daha faydalı olacağını söylemişti.

UEFA, Rusya’ya yeni men cezaları ve yaptırımlar uyguladı

UEFA, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi nedeniyle Rus futbol takımlarının gelecek sezon da Avrupa kupalarından men edildiğini ve EURO 2028 ve EURO 2032 Avrupa Şampiyonaları ev sahipliği başvurularının geçersiz sayıldığını açıkladı.

UEFA’dan yapılan yazılı açıklamada, UEFA İcra Kurulu, 28 Şubat’ta tüm Rus temsilci takımlarının ve kulüplerinin bir sonraki duyuruya kadar UEFA organizasyonlarında yarışmasının askıya alma kararına ek olarak, bugün bu kararın yaklaşan müsabakaları üzerindeki etkileriyle ilgili bazı kararlar aldı.

 2022/23 UEFA kulüp müsabakaları

UEFA İcra Kurulunun aldığı karara göre, Rus takımları gelecek sezonda da UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi, UEFA Avrupa Konferans Ligi ve UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edemeyecek.

EURO 2028 ve 2032 ev sahipliği başvuruları

UEFA İcra Kurulu, ayrıca Rusya Futbol Birliği (FUR) tarafından EURO 2028 veya EURO 2032’ye ev sahipliği yapmak için sunulan teklifin, uygun olmadığını ve ev sahipliği başvurularının geçersiz sayıldığı açıklandı.

Türkiye Futbol Federasyonu da 2028 Avrupa Şampiyonası finallerinin Türkiye’de düzenlenmesi için UEFA’ya resmi adaylık başvurusunda bulunmuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img