spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRusya’da en düşük müstakil ev fiyatlarının bulunduğu bölgeler açıklandı

Rusya’da en düşük müstakil ev fiyatlarının bulunduğu bölgeler açıklandı

Rusya’nın en büyük kamu bankası Sberbank’a bağlı emlak hizmeti Domclick tarafından yapılan araştırmalar, salgınla birlikte rekor artış gösteren müstakil ev fiyatlarının en düşük olduğu bölgeleri ortaya çıkardı.

Domclick araştırmalarına göre, ülkedeki en ucuz müstakil evler Krasnoyarsk Bölgesi’nin Irbeysky yerleşim merkezinde satılırken, bu bölgedeki fiyatların 210 bin rubleyle en ucuz müstakil ev fiyatlarına sahip olduğu belirlendi.

Rusya’nın bir diğer büyük bölgelerinden olan Nizhny Novgorod bölgesinin Gaginsky yerleşim yerindeki ev fiyatları ortalama 350 bin rubleye satılırken,  Perm Bölgesi’nin Berezovsky yerleşim merkezinde ortalama müstakil ev fiyatları 400 bin ruble olarak kaydedildi.

Uzmanlar, aynı paraya Volgograd bölgesinin Elansky ilinde müstakil ev satın alınabileceğini vurgularken, ilk beşte aynı zamanda 410 bin rubleyle  Çelyabinsk bölgesinin Kızılsky yerleşim merkezinin yer aldığını aktardı.

2021 sonunda Rusya’nın en büyük gayrimenkul hizmeti veren şirketlerinden olan Mir Kvartir’in genel müdürü Pavel Lutsenko, ülkedeki müstakil ev fiyatlarının pandemi sırasında yüzde 15,7 oranlarında rekor artış gösterdiğini belirtmişti.

Rusya’da ortalama bir müstakil ev fiyatının 5 milyon 100 bin rubleye ulaştığını ifade eden uzman, yıl içinde bu dür evlerin fiyatlarında kaydedilen artışın salgın öncesi döneme kıyasla yüzde 15,7 arttığını vurgulayarak, “Hem fiyatların kendisi hem de dinamikleri için müstakil konut piyasalarında tarihi bir rekor oldu” diye konuştu.

Mir Kvartir araştırmasına göre, bu yıl müstakil ev fiyatları Krasnodar Bölgesi’nde yıllık yüzde 42,6 artış gösterirken, bu artış Amur Bölgesi’nde yüzde 39,6, Tuva’da yüzde 39,5, Tomsk Bölgesi’nde yüzde 31,2, Krasnoyarsk Bölgesi’nde yüzde 27,5 olarak kaydedildi.

2021 yılında Moskova Bölgesi’nde müstakil evlerin fiyatları yüzde 8,2 oranlarında artarken, St. Petersburg’un yer aldığı Leningrad Bölgesi’nde ise fiyat artışları yüzde 15,8’e ulaştı.

Lutsenko, pandeminin Rus vatandaşları arasında müstakil evlerde yaşama ihtiyacını artırdığını işaret ederek, bu durumun da sonuç olarak bu tür gayrimenkullerin fiyatında bir artışa yol açtığını, ikinci faktörün ise çok katlı daire satış fiyatlarındaki artış olduğunu kaydetti.

Aynı zamanda inşaat ve yapı malzemelerindeki artış nedeniyle birçok bireyin müstakil ev inşaatından vazgeçtiğini belirten uzman, birçok kişinin bu nedenle ikinci el müstakil konut arayışına girdiğini, bunun sonucunda fiyatların yükseldiğini de sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img