spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPutin, Finlandiya Cumhurbaşkanı ile NATO üyeliğini görüştü

Putin, Finlandiya Cumhurbaşkanı ile NATO üyeliğini görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yakın zamanda NATO’ya üyelik başvurusu yapacak olan Finlandiya’nın Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Kremlin’den yapılan yazılı açıklamada, Putin’in Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği, görüşmede Finlandiya’nın NATO’ya katılma niyeti ile ilgili açık görüş alışverişinde bulundukları ifade edildi.

Putin’in Rusya tarafından Finlandiya’nın güvenliğine yönelik herhangi bir tehdit olmadığı için ülkenin geleneksel askeri tarafsızlık politikasını terk etmesinin hata olacağına dikkat çektiği aktarıldı.

Rusya- Ukrayna müzakereleri neredeyse durdu

Liderlerin  ayrıca Ukrayna’daki durumu da görüştükleri iletilirken, Rus liderin Niinistö’ye Moskova ve Kiev temsilcileri arasında yapılan barış müzakerelerinin neredeyse durduğunu söylediği, Kiev’in Moskova ile ciddi ve yapıcı bir diyalogla ilgilenmediğini ilettiği açıklandı.

Telefon görüşmesinin Helsinki’nin inisiyatifiyle gerçekleştiği Finlandiya tarafından da doğrulanırken, Cumhurbaşkanı Niinistö’nün Putin’e, ülkesinin NATO’ya katılmak istediğini belirttiği, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesi ve 2021’in sonlarında Rusya’nın güvenlik garantileri taleplerinin Finlandiya güvenlik durumunun kökten bir şekilde değiştiğini ifade ettiği vurgulandı.

Finlandiya Cumhurbaşkanlığı, Niinistö’nün telefon görüşmesinde Rus lidere ülkesinin önümüzdeki günlerde NATO üyeliğine başvuru kararını açıklayacağını duyurduğunu paylaştı.

Erdoğan, Rus basınında gündemdeki isim

Yakın zamanda gazetecilere açıklama yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılma talebine olumsuz baktıklarını belirtmiş, bu açıklamaları Rus basınında gündeme oturmuştu.

Cuma namazı çıkışı gazetecilere konuşan Erdoğan, “Şu anda İsveç ve Finlandiya’yla ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içinde değiliz. Kaldı ki İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK’sı, DHKPC’si İsveç’te, Hollanda’da yuvalanmış durumdalar. Ve oraların parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil.”demişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img