spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPutin: Rusya'nın Donbass halkını destekleme konusundaki tutumu pek çok ülkede tepkiyle karşılanıyor

Putin: Rusya’nın Donbass halkını destekleme konusundaki tutumu pek çok ülkede tepkiyle karşılanıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Donbass halkını destekleme konusundaki net ve değişmez tutumunun birçok Batılı ortak tarafından tepkiyle karşılandığını vurgularken, ancak bu kararın insani nedenlerden dolayı alındığının altını çizdi.

Sirius Eğitim Merkezi’nde Yetenek ve Başarı Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti toplantısına katılan Devlet Başkanı, Lugansk ve Donetsk’teki yetenekli çocukların desteklenmesi ve geliştirilmesi için metodolojik merkezleri oluşturma konusunu düşünmeyi önerirken, oradaki öğretmenler için özel eğitim programları geliştirmeye büyük ihtiyaç duyulduğunu, orada eğitimlerini sürdürecek çocukların desteklenmeleri gerektiğini vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yakın zamanda federal TV kanalı Rossiya 24’te yaptığı açıklamasında, Donbass’ta meydana gelen trajedinin Rusya’yı Ukrayna’da askeri operasyon başlatmaya zorladığını tekrarlarken, Rusya sayesinde Donbass’a barış geleceğine olan güvenini dile getirmişti.

Moskova’nın Donbass’t barışın gelmesi ve hayatın normale dönmesi için tutarlı davranacağını ve bölgedeki yaşamın normalleşmesini sağlayacağını da vurgulayan Putin, “8 yıldır Donetsk ve Lugansk’ta yaşananlar bizi askeri operasyona zorladı. Bunu zaten herkes biliyor. Rusya sayesinde Donbass’a barış geleceğine de eminim” diye konuştu.

Putin, 12 Nisan’da bir araya geldiği Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile görüşmeler sonrası yaptığı açıklamada, Belarus, Ukrayna ve Rusya’nın üç dost devlet olduğunu söylerken, şu an Ukrayna’da yaşananların bir trajedi olduğunu, ancak Rusya’nın başka seçeneği olmadığını vurgulamıştı.

“Bugün kulağa tuhaf gelse de bunu hep söylemişimdir. Rusya, Belarus ve Ukrayna, üç farklı devlet, bir millettir. Tabii ki oradaki yaşananlar trajik. Ancak tekrar ediyorum, Ukrayna ile çatışmalar an meselesiydi. Tek soru ne zaman başlayacağıydı” diye konuştu.

Kiev, İstanbul anlaşmalarından da vazgeçti

Putin, İstanbul’da düzenlenen müzakerelerde anlaşmalarına rağmen Kiev yönetiminin eskiden olduğu gibi bu anlaşmalardan da uzaklaştığını vurgulayarak, kendisini tamamen çıkmaza soktuğunu belirtti.

Bugün açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’nın müzakerelerde net bir şekilde formüle ettiği son anlaşma taslağını Ukrayna tarafına ilettiğini, topun artık Kiev’in tarafında olduğunu söyledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img