spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemGelişmekte olan ülkelerin Rusya'ya borcu 27 milyar doları aştı

Gelişmekte olan ülkelerin Rusya’ya borcu 27 milyar doları aştı

Dünya Bankası verilerine göre gelişmekte olan ülkelerin 2020 yılı sonunda Rusya’ya olan devlet borcu 27,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Vedomosti gazetesi tarafından Dünya Bankası verileri analizinde Rusya’nın kısa vadeli de dahil olmak üzere toplam dış borç verileri dikkate alınırken, 2019 sonunda gelişmekte olan ülkelerin Rusya’ya 25,2 milyar dolar borcu olduğu, 2020’de ise Rusya’nın kredi portföyünün yüzde 8 büyüyerek 2,1 milyar dolar arttığı ifade edildi.

2020 yılı verilerine göre Rusya’ya en fazla borcu olan ülkelerde ilk beş değişmezken, lider Belarus’un Rusya’ya borcu yüzde 3 (200 milyon dolar) artışla 8,3 milyar dolara yükseldi.

Belarus’u Bangladeş ve 3,2 milyar dolar borçla Venezuela izlerken, Hindistan ve Vietnam’ın da Rusya’ya en çok borçlu beş ülke arasında yer aldığı kaydedildi.

 600 milyon dolarlık borcuyla Ukrayna bu listede 9’uncu sırada yer alıyor.

Rusya, gelişmekte olan ülkelerin en büyük kreditörleri arasında 5. sırada yer alırken, bu sıralamada ilk sırada 171 milyar borç veren Çin bulunuyor.

Gelişmekte olan ülkelere en çok borç veren ülkeler sıralamasında 126 milyar dolarla Japonya ikinci, 46 milyar dolarla Fransa üçüncü ve 43 milyar dolarla Almanya dördüncü sırada yer alıyor.

Rusya Maliye Bakanlığı’nın ülkelerarası krediler hakkında bilgi açıklamadığı, borç alan ülkeler ve kredilerin amaçlarını ise çoğu durumda sınıflandırdığı belirtilen Vedomosti haberinde, ancak bazen bu tür anlaşmaların Belarus ile olduğu gibi kamuoyuna duyurulabildiğini de aktardı.

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, devletlerarası kredilerin genellikle başta savunma ürünleri olmak üzere Rus ürün veya hizmetlerini satın alan yabancı devletlere verildiği, aynı zamanda bu borçların nükleer santrallerin inşasında hizmet ödemeleri için verildiği iletildi.

 Nisan 2020’de G20 Grubu ülkeleri, düşük gelirli ülkelere geçici likidite desteği sağlamak için gelişen ekonomilere sağlanan Borç Ödeme Erteleme Girişimini (Debt Service Suspension Initiative- DSSI) duyurmuştu.

G20 ülkeleri bu uygulamayı salgın nedeniyle 2021’in sonuna kadar uzatmayı kabul etti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img