18 Ocak 2022
Ana Sayfa Ekonomi Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon

Karadeniz’den Rusya’ya ihracatın lideri Trabzon

Karadeniz Bölgesi’ndeki 17 ilden Rusya’ya geçen yıl yapılan ihracattan 352 milyon 910 bin dolar gelir elde edilirken, Trabzon, 2021 yılında Rusya’ya yaptığı 197 milyon 812 bin 135 dolar tutarındaki ihracatla bölge dış satımında ilk sırada yer aldı.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğinden (DKİB) yapılan açıklamaya göre, Karadeniz’deki 17 ilden Rusya’ya geçen yıl 352 milyon 910 bin 192 dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Bölgeden anılan ülkeye yapılan ihracatta, bir önceki yıla göre yüzde 24 artış yaşandı.

Trabzon, 2021’de 197 milyon 812 bin 135 dolarlık dış satımla bölgeden Rusya’ya yapılan ihracatın yüzde 56,1’ini sırtladı. Böylece Trabzon’un, 183 milyon 922 bin 261 dolar ihracat yapılan bir önceki yıla göre Rusya’ya gerçekleştirdiği dış satım yıllık bazda yüzde 8 arttı.

Bölge ihracatında Trabzon’u 66 milyon 649 bin 232 dolarla Samsun, 44 milyon 526 bin 179 dolarla da Rize takip etti.

Rusya’ya en fazla yaş meyve sebze ihraç edildi

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, Trabzon’dan Rusya’ya ihraç edilen ürünlerin yüzde 92’lik kısmının yaş meyve sebze ürünlerinden oluştuğunu belirtti.

En fazla ihraç edilen diğer ürünün de piyasada “Türk somonu” adı ile tanınan gökkuşağı alabalığı olduğunu vurgulayan Kalyoncu, son yıllarda Rusya Federasyonu’na ihracatın önemli kalemlerinden biri olan alabalık ihracatının her geçen yıl arttığını aktardı.

Kalyoncu, Türk somonu ihracatında Rize’nin birinci sırada yer aldığını vurgulayarak, Rize’den 2021 yılında Rusya Federasyonu’na 7 bin 577 ton karşılığı 43 milyon 167 bin 706 dolar tutarında alabalık ihracatı gerçekleştirildiğine işaret etti.

Türkiye’den 2021 yılında Rusya Federasyonu’na yapılan ihracatın yüzde 27 artarak 5 milyar dolar seviyesinin üzerine çıktığının altını çizen Kalyoncu, bu yıl ise ihracatın biraz sancılı başladığını ifade etti.

Kalyoncu, özellikle Rusya’ya en çok ihraç edilen ürün grubunda yer alan ve toplam ihracatın yüzde 20’sini oluşturan Türk yaş meyve sebze ürünlerine bir kısım yasaklamaların gündeme geldiğini ve belli ürünlerde de yasaklama kararı alındığını kaydetti.

Yaşanan bu gelişmelerin ihracatçıları endişelendirdiğini ve uzun vadeli plan yapma noktasında tedirginliğe yol açtığını belirten Kalyoncu, yasaklama konusunun ticari ilişkilerin önünü tıkamaması açısından üst düzeyde ele alınıp çözüme kavuşturulması talebinde bulundu.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’nın sığır eti ihracatı 2021’de ikiye katlandı

Tarım Bakanlığı’na bağlı Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetimi Servisi (Rosselkhoznadzor), 2021'de ülkenin sığır eti ihracatının iki katına çıktığını bildirdi.

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...