18 Ocak 2022
Ana Sayfa Gündem Akkuyu NGS, 2021 yılı değerlendirmesini şarkıyla yaptı

Akkuyu NGS, 2021 yılı değerlendirmesini şarkıyla yaptı

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, Mersin Gülnar ilçesinde inşaatı süren Rusya ve Türkiye ortak projesi Akkuyu NGS’de geçen yıl yapılan çalışmaları değerlendirdi.

Zoteeva, 4 üniteye sahip Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşaat lisanslarının alınmasının, projenin yaşam döngüsünde önemli bir aşama olduğunu bildirdi.

Geçen yıl santralinin üçüncü güç ünitesinin temelinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in canlı bağlantıyla katılımıyla atıldığını anımsatan Zoteeva, bununla dünyadaki en büyük nükleer güç santrali inşaat sahası statüsünü elde ettiklerini belirtti.

Zoteeva, Nükleer Düzenleme Kurumunun (NDK), dördüncü ve son güç ünitesinin inşaatına lisans verilmesine ilişkin kararı onaylamasının da önemli gelişmelerden olduğunu hatırlatarak, “Toplamda 4 üniteye sahip nükleer santralimizin inşaat lisanslarının alınması, projemizin yaşam döngüsünde önemli bir aşamaydı. Bununla birlikte nükleer santralimizin inşasına yönelik lisanslama sürecini tamamlamış olduk. Dördüncü güç ünitesinde de tam teşekküllü çalışmalara başlamaya hazırlanıyoruz. 2022 yılı başında nükleer adanın binaları için temel plakasının yapımına başlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Akkuyu Nükleer AŞ olarak 2030 yılına kadar önemli hedefleri gerçekleştireceklerini belirten Zoteeva, şunları kaydetti:

“Ana hedefimiz Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatının başarıyla tamamlanması, güç ünitelerinin devreye alınması ve istikrarlı bir şekilde elektrik üretilmesidir. Aslında Türkiye Cumhuriyeti’nde yeni bir endüstri inşa ediyoruz. Bu da diğer sektörlerin gelişmesine ivme kazandıracak. Hedefimiz, santralin yapım sürecinde bile bölgeye fayda sağlayabilmek. Bunun için eğitim etkinlikleri düzenliyor, sağlık ve eğitim kurumlarını destekliyor ve buna yönelik projeler gerçekleştiriyoruz. Uzun yıllar boyunca komşu olacağımız insanların daha bugünden nükleer enerjiden fayda elde etmesini hedefliyoruz.”

Öte yandan, Akkuyu NGS sahasında şirket tarafından yeni yıla özel hazırlanan “Azimli Vals” adlı Rusça şarkı ile “Geleceği birlikte inşa ediyoruz” sloganıyla klip çekildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...