18 Ocak 2022
Ana Sayfa Yerel İçişleri Bakanlığı, suça karışan yabancıları sınır dışı etmeye başlayacak

İçişleri Bakanlığı, suça karışan yabancıları sınır dışı etmeye başlayacak

Rusya İçişleri Bakanlığı (MVD) hazırlıklarda sona gelindiği yeni göç mevzuatı reformu kapsamında ülkede ağır idari suçlara karışan yabancıları sınır dışı etmeye başlayabilir.

MVD Göç İdaresi Müdürlüğü Başkanı Valentina Kazakova, Rusya Federasyonu İdari Suçlar Kanunu’nda kamu düzenini ihlal edenler de dahil olmak üzere ağır idari suçlar işleyen yabancı vatandaşların sınır dışı edilmesi konusunun değerlendirildiğini belirtirken, bu yeniliğin yabancıların Rusya’daki aktivitelerini izlemeye yönelik mekanizmaları iyileştirme çalışmalarının bir devamı niteliğinde olduğunun altını çizdi.

Aralık ayı ortasında İçişleri Bakanlığı, başkent Moskova’da kitlesel sokak kavgalarında katıldığı belirlenen yaklaşık 400 göçmenin sınır dışı edilerek 40 yıl boyunca Rusya’ya girmesinin yasaklandığını duyurmuştu.

Başkent Moskova’da yaklaşık 1 milyon yabancı göçmenin yaşadığı, bu sayının bir yıl öncesine göre yüzde 30 daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

MVD, 1 Ocak 2022 itibariyle yasadışı bir şekilde Rusya’da çalışan yabancı vatandaşların sadece para cezası almayacağını, aynı zamanda Rusya’dan sınır dışı edilebileceğini ilan etmişti.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı tarafından salgın nedeniyle işçi göçmenler için getirdiği geçici tedbirlerin 31 Aralık 2021’de sona ereceğini kaydeden İçişleri Bakanlığı, Mart 2020’den bu yana 8 milyon yabancı vatandaşın çalışmak için gerekli izinleri aldığını, 1,5 milyon yabancının da kalışını yasallaştırdığını ya da süresi dolan çalışma izinlerini yenilediğini açıkladı.

31 Aralık 2021 tarihine kadar çalışma belgesi olmayan yabancıların derhal bakanlığa bağlı göç merkezlerine başvurması gerektiği konusunda uyaran MVD Basın Servisi, ayrıca işverenlerin yabancılarla ilgili iş sözleşmelerini resmileştirmesi ve bunu üç gün içinde İçişleri Bakanlığı’nın bölgesel organlarına bildirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Putin: Göçmenler Rusça bilmeli

Aralık ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, göçmenlerin Rusya’ya daha önceden Rus dili ve yasalarını öğrenerek gelmeleri gerektiğini belirtirken, bu konunun Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleriyle birlikte çözülmesi gerektiğini söylemişti.

Sivil Toplum ve İnsan Haklarını Geliştirme Konseyi toplantısında konuşan Putin, bu konunun sosyal ve ekonomik alanda en önemli meselelerden biri olarak nitelendirirken, “Yabancı işgücüne ihtiyacımız yok diyorsunuz. Ancak bu tam olarak doğru değil. İnşaattan sorumlu Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin bana birçok kez inşaat projelerinde göçmen işgücüne ihtiyaç duyulduğu ile ilgili rapor verdi” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda göçmenlerin uyumunun önemini de vurgulayan Rus lider, bu konuda endişelerini dile getirenlerle tamamen aynı fikirde olduğunu vurgularken, “Bizim için çalışmak isteyen göçmen vatandaşların Rus dilini, yasa ve mevzuatları önceden öğrenmesi, Rusya’da kendi haklarını bilmesi ile ilgili çalışmaların hazırlanmasını sağlamalıyız. Göçmenlerin Rusya Federasyonu’nun yasa ve kurallarına, geleneklerine uyması için kamu kurumları ve devlet organlarıma büyük görev düşüyor” diye konuştu.

Putin, Rusya’nın özellikle son zamanlarda BDT ülkeleri ile bu konuyu tartıştığını hatırlatırken, bu konuda Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in yardım etmeye hazır olduğunu ifade ettiğini, aynı zamanda Rusya’nın diğer ortakları Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan’la da göçmenlerin gelmeden önce eğitimi ve hazırlanmasıyla ilgili ön çalışmaların yapıldığını söyledi

EN ÇOK OKUNANLAR

Ruslar 2021’de Türkiye’de yüzde 75 daha fazla konut aldı

Rus vatandaşları, Türkiye'de 2021 yılında bir önceki yıla kıyasla neredeyse yüzde 75 daha fazla gayrimenkul satın alırken, geçen yıl aldıkları konut sayısı...

Rusya’nın sığır eti ihracatı 2021’de ikiye katlandı

Tarım Bakanlığı’na bağlı Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetimi Servisi (Rosselkhoznadzor), 2021'de ülkenin sığır eti ihracatının iki katına çıktığını bildirdi.

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...