30 Kasım 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'da yıllık enflasyon yüzde 7,8'e ulaştı

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22’den yüzde 0,26’ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık enflasyon oranlarının yüzde 7,8 olduğunu duyurdu.

Ülkede yıllık enflasyon oranlarının en son Şubat 2016’da yüzde 7,7’yi aşarak yüzde 8,1 oranlarında kaydedildiği hatırlatılan Rosstat raporundaki enflasyon verileri, Rusya Merkez Bankası’nın 2021’in tamamına ilişkin tahmini yüzde 5,7 ile yüzde 6,2 oranlarında değişen enflasyon oranlarını büyük ölçüde geride bıraktı.

Yılın başından bu yana tüketici fiyatları yüzde 5,98 artarken, 12-18 Ekim haftası için tavuk yumurtası fiyatları yüzde 2,8, karabuğday (greçka) yüzde 1 artış gösterdi.

Ülkede tavuk eti fiyatlarının ortalama yüzde 1,5 arttığını ifade eden Rosstat, sebze ve meyve fiyatlarının da ortalama yüzde 2,3 ile önemli ölçüde arttığını vurgularken, son bir haftada salatalıkta fiyat artışının yüzde 14,3 olduğunu, domateste yüzde 9,9 olduğunu, patates fiyatlarında da yüzde 3,6 oranlarında artış kaydedildiğini açıkladı.

Öte yandan elma, soğan ve havuç fiyatlarının düştüğü belirtilen Rosstat raporunda, gıda dışı ürünler arasında yerli otomobil fiyatlarının hafta boyunca yüzde 1,1 yükseldiği, şampuan fiyatlarında artışın yüzde 0,8 olduğu vurgulandı.

Geçtiğimiz hafta yüzde 0,25 oranlarında düşüş yaşanan turizm ve hizmet sektöründe, son bir haftada fiyatlardaki düşüş eğiliminin negatif yüzde 0,15 ile sürdüğünü ifade eden servis, dış turizm hizmetleri fiyatlarında da düşüşün devam ettiğini ekledi.

Yakın zamanda Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, bakanlığın 2021 yılı için Rusya’nın yıllık enflasyon tahminini daha önceki yüzde 5,8’den yüzde 7,4’e yükselttiğini duyururken, fiyatlardaki artışa ana katkının gıda enflasyonu olduğunu vurgulamıştı.

Rusya’da enflasyon oranlarını artıran en büyük faktörün gıda enflasyonu olduğunun altını çizen Ekonomik Kalkınma Bakanı, meyve ve sebze ürünleri fiyatlarındaki artışla birlikte et ürünleri fiyatlarındaki artışın hızlanmasının genel enflasyonu yükselttiğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta Rusya Merkez Bankası, ülke ekonomisinin birçok sektöründe yaşanan işgücü sıkıntısının enflasyonist sarmal etkiye yol açabileceğini açıkladı.

Merkez Bankası Araştırma ve Tahmin Dairesi’nin materyallerine göre, Rusya’da personel sıkıntısı nedeniyle işgücü piyasalarında düşük arz meydana geldiği, çalışan ücretlerindeki artıştan kaynaklanan ücret artış enflasyonunun aynı zamanda pazardaki ürün ve hizmet maliyetinde genel bir artış doğurabileceği vurgulandı.

“Ekonomideki ücretlerin büyümesinin emek üretkenliğinin büyümesine tekabül etmesi temel olarak önemlidir. Birçok endüstrideki mevcut personel eksikliği nedeniyle yükselen ücretler, enflasyonist bir sarmala yol açabilir. Bununla birlikte, Rusya ekonomisinin sürdürülebilir büyümesinde devam eden yavaşlama, işgücü piyasası üzerindeki baskıyı azaltmalı ve hem üretim hacimlerinde hem de işgücü ücretlerinde dengeli bir büyüme sağlamalıdır” ifadelerine yer verilen raporda, belirli sektörlerdeki mevcut personel sıkıntısının daha geniş bir sektör yelpazesine yayılmasıyla işgücü piyasasından dolayı oluşacak enflasyonist baskının genel enflasyon artışına yol açabileceğinin altı çizildi.

Mal ve hizmetlerin genel olarak artan maliyetinin ücret artışı üzerinde döngüsel bir etkiye sahip olduğuna işaret eden Merkez bankası analistleri, nihayetinde piyasadaki mal ve hizmetlerin fiyatlarının artmasıyla birlikte çalışanlar tarafından artan tüketim malları fiyatlarını telafi etmek için daha yüksek ücretlere ihtiyaç duyulacağı sonucuna vardı.

Yakın zamanda Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, ülkede son aylarda yükselen enflasyon beklentilerinin çalışan maaşlarında artışa yol açtığını açıklamıştı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...