30 Kasım 2021
Ana Sayfa Gündem Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta varyantının yeni mutasyonunun tespit edildiğini duyurdu.

Mevcut epidemiyolojik durumda ülkedeki vakalarda delta varyantının en büyük paya sahip olduğuna işaret edilen Rospotrebnadzor açıklamasında, yeni mutasyona uğrayan AY.4.2 vakalarının Rusya’da yaygın olmasının henüz muhtemel olmadığı da vurgulandı.

Dünyada 5 milyona yakın kişinin ölümüne sebep olan coronavirüs salgını, mutasyona uğrayarak endişe yaratmaya devam ediyor.

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, geçtiğimiz günlerde ülkesinde delta türünün yeni bir çeşidinin coronavirüs hastaları arasında tespit edildiğini ve bu yeni mutasyonun giderek yayıldığını itiraf etmişti.

Delta varyantının yeni mutasyonu AY.4.2’nin İngiltere’deki vakaların yüzde 10’unu oluşturduğunu söyleyen bilim insanları, bu varyantın Delta’dan yüzde 10-15 daha bulaşıcı ve salgının başladığı günden beri karşılarına çıkan en tehlikeli coronavirüs uzantısı olduğunu açıklıyor.

London College Üniversitesi Genetik Enstitüsü’nde görevli bilim adamı François Balloux, araştırma ile ilgili yaptığı açıklamada, ilk incelemelere göre AY.4.2 mutasyonunun salgının başladığı günden beri insanoğlunun karşısına çıkan en bulaşıcı coronavirüs türü olduğunu vurguladı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...