30 Kasım 2021
Ana Sayfa Ekonomi Belousov: İki haftalık tatilin işletmelere maliyeti 60 milyar ruble

Belousov: İki haftalık tatilin işletmelere maliyeti 60 milyar ruble

Ekonomiden sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, COVID-19 vakaları nedeniyle çalışma günlerine verilecek iki haftalık aranın işletmelere yaklaşık 60 milyar rubleye mal olacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova’nın bazı bölgelerde 23 Ekim’den 7 Kasım’a kadar iki hafta tatil edilmesi önerisi hakkında konuşan Belousov, Moskova da dahil olmak üzere QR kodlarının uygulanması da dahil olmak üzere belirli bölgelerde getirilecek kısıtlamaların bugün esas olarak nüfusa kişisel hizmetler sağlayan işletmeler için büyük darbe olduğunu vurguladı.

“Elde edilecek ciro ve gelirlerde düşüş yaşanacaktır. Kültür, spor , konaklama, yeme-içme ve tüketici hizmetleri gibi alanlarda günlük nakit cirolarda ortalama yüzde 25 ile yüzde 30 düşüş yaşanacak” ifadelerini kullanan Belousov, bir bütün olarak ülkedeki işletmelerin kaybının günde 4 milyar ruble,iki haftada ise 60 milyar ruble olacağını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova tarafından 30 Ekim ile 7 Kasım arası tatil ilanı önerisini onayladı.

 Çalışan maaşlarının korunması koşuluyla 30 Ekim ile 7 Kasım arası tatil ilan edilmesini desteklediğini söyleyen Rus lider, epidemiyolojik olarak daha fazla risk bulunan bölgelerin bu tarihi beklemeden tatil ilan edebileceğinin de altını çizdi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...