21 Ekim 2021
Ana Sayfa Ekonomi Putin, petrol fiyatlarının 100 dolara ulaşabileceğini söyledi

Putin, petrol fiyatlarının 100 dolara ulaşabileceğini söyledi

Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Uluslararası Enerji Haftası Forumu’nda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, petrol fiyatlarının varil başına 100 dolara yükselebileceğini söyledi.

 Küresel enerji taleplerindeki yükselişle artan petrol fiyatlarının varil başına 100 dolara çıkabileceğini belirten Putin, öte yandan fiyatlardaki artışın petrol üretici ülkelerin çıkarlarına uygun olmadığını vurgulayarak Rusya’nın OPEC + ortaklarıyla birlikte petrol piyasasının istikrara kavuşmasını sağlamak için her şeyi yaptığını kaydetti.

“Rusya ve diğer OPEC+ ülkeleri, petrol fiyatlarındaki ani artışlara izin vermiyor. Çünkü bu bizim çıkarımıza değil diyen Rus lider, Rusya’nın petrolü zorlu iklim koşullarında ürettiği için petrol üretimini kısıtlama kararlarının Rus şirketleri için zor bir karar olduğunu da vurguladı.

Rusya’nın diğer OPEC+ üyeleri ile birlikte petrol üretimini azaltmasıyla petrol piyasalarına istikrar sağlandığının altını çizen Putin, Rusya için zor da olsa bu kararla hem şirketlerin hem de ülke bütçelerinin kazandığını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı, petrol üretiminde kriz öncesi 11 milyon varillik üretim düzeyine henüz ulaşamadıklarına da işaret ederken, “Görevimiz, piyasanın ihtiyaçlarına göre üretimi artırmak. Fiyatlar tavan yapsın diye üretimi kısıtlamaya çalışmıyoruz. Bu hareketin düzgün ve dengeli olmasından yanayız” diye ekledi.

Petrol taleplerindeki artış ve Avrupa’daki gaz fiyatları nedeniyle yükselişe geçen petrol fiyatları, bu sabah yaklaşık yüzde 2 oranında artış gösterdi.

11 Ekim’de  Brent petrolü için Aralık vadeli işlemlerde yüzde 1,63 artışla varil fiyatı 83,74 dolara yükselerek son yılların en yüksek seviyesine çıkmıştı. Aynı dakikalarda Kasım vadeli işlemlerde Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise yüzde 2,04 artarak 80,95 dolardan alıcı buldu.

Fiyatları büyük artış gösteren doğalgaza alternatif olarak görülen petrole olan taleplerin bir önceki haftadan bu yana giderek yükselmesiyle artan petrol fiyatları, bazı sanayi kuruluşlarının ve elektrik üretim şirketlerinin yakıt olarak petrolü tercih etmesiyle yükselişini sürdürüyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...

Belousov: İki haftalık tatilin işletmelere maliyeti 60 milyar ruble

Ekonomiden sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, COVID-19 vakaları nedeniyle çalışma günlerine verilecek iki haftalık aranın işletmelere yaklaşık 60 milyar rubleye mal...