spot_img
-13.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemSputnik Light'ın bağışıklık koruma süresi açıklandı

Sputnik Light’ın bağışıklık koruma süresi açıklandı

Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya Ulusal Araştırma Merkezi Direktörü Aleksandr Gintsburg, COVID-19’a karşı geliştirilen tek dozlu Sputnik Light aşısının coronavirüse karşı bağışıklık korumasını en az altı ay uzattığını açıkladı.

Gintsburg, antikor seviyesi 300 ila 500 arasında olanların üçüncü doz için Sputnik Light’ı tercih etmelerinin yeterli olacağını belirten Gintsburg, aynı zamanda aşının herhangi bir coronavirüs aşısını güçlendirmek için kullanılabileceğini de sözlerine ekledi.

Gintsburg, daha önce Pfizer tarafından geliştirilen COVID-19 aşısının iki dozunu alan bireylerin üçüncü doz olarak Sputnik Light aşısını olabileceğini söylemişti.

Pfizer ve Sputnik Light kombinasyonun delta varyantına karşı güçlü koruma sağladığını vurgulayan Gintsburg, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) Pfizer-Sputnik Light kombinasyonu teklifinin mantıklı olduğunun altını çizdi.

Pfizer’in ürettiği COVID-19 aşısının delta mutasyonuna kaşı ne kadar etkili olduğunun hala belirsiz olduğunu belirten Gintsburg, “Aşının deltaya karşı sadece yüzde 40 oranında koruduğuna dair araştırmalar var”şeklinde konuştu.

Yakın zamanda RDIF yetkilileri, daha önce Pfizer ile aşılanmış kişilerde delta mutasyonuna karşı bağışıklığı artırmak için Sputnik Light aşısının üçüncü doz olarak kullanılmasını teklif etmişti.

Fon yetkilileri, özellikle Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İsrail‘de delta mutasyonunun yayılmasına dikkat çekerek Pfizer şirketini ortak Pfizer-Sputnik Light kombinasyonu klinik çalışmaları yapmaya davet etmişti.

RDIF tarafından paylaşılan haberde, daha önce Sputnik V ve Sputnik Light aşılarının ihraç edildiği Arjantin’de yapılan araştırmaların, Sputnik Light aşısının AstraZeneca, Sinopharm ve Moderna gibi diğer COVID-19 aşıları ile kombinasyonunun yüksek koruyuculuk oranları gösterdiği açıklanmıştı.

RDIF, Sputnik V aşısının tek bileşenini oluşturan Sputnik Light’ın etkinlik oranının yüzde 80’lere ulaştığını açıklamış, bu oranların iki doz yapılan birçok COVID-19 aşısından daha yüksek olduğunu belirtmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img