21 Ekim 2021
Ana Sayfa Gündem Putin’den Avrupa’ya doğal gaz eleştirisi

Putin’den Avrupa’ya doğal gaz eleştirisi

Rusya Uluslararası Enerji Haftası Forumu’nun Genel oturumunda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa’da gaz fiyatlarında yaşanan artışın tamamen elektrik enerjisi kıtlığının bir sonucu olduğunu söyledi.

Son on yılda Avrupa enerji sektöründe adım adım sistemik kusurlar ortaya çıktığının altını çizen Putin, “Avrupa’da büyük ölçekli bir pazar krizine yol açan da sistematik hatalar oldu. Bugün Rusya’da da bu problemler yaşanıyor, ama Tanrıya şükür Avrupa’daki kadar değil” diye konuştu.

Putin, birçok Avrupalı ​​oyuncunun yaz aylarında yeraltı gaz depolarındaki rezervleri yenilemek için acele etmediğini, kış aylarına yaklaşırken ise Avrupa gaz piyasalarında büyük bir panik yaşandığını belirtirken, başta Avrupa olmak üzere gaz piyasasındaki durumun henüz dengeli ve öngörülebilir görünmediğine ve bu konuda sadece gaz üreticilerinin değil, gaz tüketicilerinin de rol oynadığına dikkat çekti.

Rusya Devlet Başkanı, yüksek fiyatların hammadde üreticilerinin elinde olduğu yönündeki spekülasyonları reddetti.

“Avrupa’daki gaz piyasasında yüksek fiyatların bizim gibi hammadde üreticilerinin işine yaradığı ve çaba göstermeden süper kâr elde etmelerine olanak tanıdığı söylemlerini sık sık duyuyoruz. Ancak, bu iddiaları atanlar ne hakkında konuştuklarını anlamıyorlar. İleriye bakmamayı, uzun vadeli beklentileri dikkate almamayı tercih ediyorlar” diyen Rus lider, Rusya’yı Avrupa’daki yüksek gaz fiyatları nedeniyle suçlayanların aslında kendi hatalarını gizlemeye çalıştığını söyledi.

Gaz fiyatlarındaki artış hem üretici hem de tüketici için kötü

Putin, enerji fiyatlarında meydana gelen keskin artışın hem tüketiciler hem de üreticiler için olumsuz sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekerek, Tüm Avrupa kıtasının enerji güvenliğini pekiştirmek için Rusya’nın sürekli olarak çalıştığını, Avrupa’lı ortaklarıyla doğalgaza kolay erişimi sağlayacak birçok altyapı projesi gerçekleştirdiğini söyledi.

TürkAkım, Balkan Akım, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 projeleri, Türkiye ile birlikte Avrupa ülkelerinin gaz ihtiyaçlarını karşılamak için gerçekleştirildi. Ortaklarımızla uyguladığımız tüm projeler, Avrupa’nın gaz arzının istikrar ve öngörülebilirliğini sağlama görevi görüyor” diyen Rusya Devlet Başkanı, bazı uzmanların Avrupa enerji piyasasındaki durumun analizi için boş siyasi sloganlar kullandığının altını çizdi.

Ukrayna üzerinden gaz sevkiyatları konusu

Devlet Başkanı Putin, konuşmasında aynı zamanda Avrupa’ya Ukrayna üzerinden gaz sevkiyatlarına da değinirken, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Avrupa’nın gaz sevkiyatlarının artmasıyla Ukrayna üzerinden gaz tedarik yolunu tamamen kaybedebileceği konusunda uyardı.

“Avrupa’ya Ukrayna üzerinden gaz sevkiyat hacimlerini artırdık. Gaz sevkiyatımız Ukrayna Gaz İletim Sistemi Operatörü ile transit geçişteki sözleşme yükümlülüklerimizi şimdi yaklaşık yüzde 10 oranlarında aşacak. Bize şimdi oradan trasit gaz hacmini artırın diyorlar. Ancak Ukrayna üzerinden daha fazla gaz pompalayamayız. Ukrayna’daki doğal gaz boru hattı, on yıllardır tamir edilmiyor. Pompalanan gaz hacmi arttığında eskimiş boru hattı tamamen patlayacak” diye konuşan Rus lider, bu durumda Avrupa’nın gaz sevkiyatlarında bu rotayı tamamen kaybetme riski olduğunu açıkladı.

Bugün Rusya’nın başkenti Moskova’da başlayan Rusya Enerji Haftası Forumu, 13-15 Ekim 2021 tarihleri arasında sürecek.

EN ÇOK OKUNANLAR

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...

Belousov: İki haftalık tatilin işletmelere maliyeti 60 milyar ruble

Ekonomiden sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, COVID-19 vakaları nedeniyle çalışma günlerine verilecek iki haftalık aranın işletmelere yaklaşık 60 milyar rubleye mal...