27 Eylül 2021
Ana Sayfa Yerel Ruslar internet üzerinden ne kadar harcama yapıyor?

Ruslar internet üzerinden ne kadar harcama yapıyor?

Rusya’nın teknoloji devi Yandex’in e-ticaret hizmeti Yandex.Market tarafından yapılan araştırmaların sonuçları, Rusların internet üzerinden yaptığı harcamaların dağılımını gösterdi.

Servis araştırmalarına göre, Rusya’da erkekler çevrimiçi alışverişlerde kadınlardan ortalama olarak daha fazla harcama yaparken, Rus kadınlarının ise internet üzerinden erkeklerden daha fazla ürün sipariş ettiği gözlemlendi.

Kadınlardan daha az ürün almasına rağmen daha pahalı ürün almayı tercih eden erkeklerin çevrimiçi alışverişlerde yaptığı harcamanın kadınlara göre ortalama iki buçuk kat daha fazla olduğunu açıklayan Yandex.Market uzmanları, aynı zamanda her iki cinsiyet için en popüler ürün kategorilerinin ev aletleri, bilgisayar ve elektronik eşya olduğunu vurguladı.

Erkekler otomobil ürünleri ve aksesuarlarıyla birlikte inşaat ve yapı malzemelerini kadınlardan daha sık satın alırken, kadınlar ise internet üzerinden sağlık ürünleri ve spor giyim eşyalarını daha çok satın alıyor.

Yandex.Market analistlerine göre bu yılın Ocak-Ağustos döneminde Rusya’da internet üzerinden ürün sipariş edenlerin sayısı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artış gösterirken, internet üzerinden en çok harcama yapan yaş grubunun 25-44 yaş grubu olduğu, bu yaş kategorisinin çevrimiçi satışlardaki payının parasal olarak yaklaşık yüzde 70’ini oluşturduğu vurgulandı.

Daha önce Rusya’da posta hizmeti sağlayan devlet kurumu Pochta Rossii E-Ticaret Departmanı Genel Müdürü Aleksey Skatin, ülkenin çevrimiçi ticaret pazarında olumlu dinamiklerin sürdüğünü açıklayarak pazarın bu yıl sonuna kadar yüzde 40 büyüyebileceğini belirtmişti.

E-Ticaret alanında gıda dışı segmentin yıl sonuna kadar büyümesinin ise yüzde 20 ile yüzde 30 olarak beklendiğini ifade eden Skatin, gıda segmentinde son zamanlardaki hızlı yükselişin sürdüğünü de vurguladı.

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...