spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKırım'ın yeni tatil beldesi 50 bin turisti ağırlayabilecek

Kırım’ın yeni tatil beldesi 50 bin turisti ağırlayabilecek

Rusya’ya bağlı Kırım Cumhuriyeti lideri Sergey Aksenov, Kırım’ın Saki bölgesinde yaratılan yeni tatil beldesinin sezon boyunca 50 bin kişiyi ağırlayabileceğini açıkladı.

Bölgenin Rusya’nın bir numaralı turizm merkezi olacağını vurgulayan Kırım Cumhurbaşkanı Aksenov, yarımadanın batı bölümünde otel inşaatlarının bitmesiyle tatil beldesinin en az 10 bin oda kapasitesine sahip olacağını, aynı zamanda yerleşim yerinde konut projelerinin de bulunduğunu belirterek, “ Projelerimiz teknik ve ekonomik açıdan şu anda geliştiriliyor. Yeni tatil beldesi, yeterli su ve diğer kaynaklara sahip olacak. Bölgede altyapının da gelişimiyle Rusya’nın Antalya’sı olacak” diye kaydetti.

Ağustos ayında Kırım yönetimi tarafından yapılan açıklamada, bu yılın başından ağustos ayına kadar Kırım tatil beldelerini beş milyondan fazla turistin ziyaret ettiği bildirilmişti.

Kırım Cumhuriyeti Turizm Bakanlığı verilerine göre, bu yılın ilk yedi ayında Kırım’a gelen turist sayısının 2019’un aynı dönemine göre yüzde 27 artarak 5 milyon 67 bin kişiye ulaştığı, Ocak-Temmuz 2021’de toplam turist trafiğinin yüzde 60’ının karayoluyla Kırım Köprüsü kullanılarak otomobil ve otobüslerle gerçekleştirildiği, yüzde 32’sinin hava yoluyla sağlandığı, yüzde 8’inin de demiryolu üzerinden yapıldığı belirtildi.

“Sadece iki yaz ayında, yani haziran ve temmuz aylarında üç milyondan fazla turisti Kırım’da ağırladık. Bu da hem 2020’in aynı dönemine göre iki kat daha fazla, hem de 2019 yılına göre yüzde 13 daha fazla” diyen Aksenov, temmuz ayı verilerine göre Kırım Cumhuriyeti’nde toplam 155 binden fazla yatak kapasiteli binden fazla otel ve sanatoryumun turistlere hizmet verdiğini, konaklama tesislerinin ortalama doluluk oranının da bazı bölgelerde yüzde 82’yi aştığını, bazı bölgelerde de yüzde 90-95’ten fazla olduğunu iletirken, 2019 yılında bu dönemde ortalama doluluk oranlarının yüzde 76 olduğunu hatırlattı.

Turist sayısında Kırım

Son iki yıldır Sovyet sonrası tüm dönemlerine kıyasla rekor turist sayılarına ulaşılan Kırım, 2018 yılında 6,8 milyon turisti ağırlarken, 2019 yılında bölgeyi 7,4 milyon kişi ziyaret etti. 2020 yılında tatil sezonu pandemi nedeniyle normalden daha geç başlamasına rağmen Kırım’ı 6,3 milyondan fazla kişi ziyaret etti. Bu yıl için tahminlere göre bölgenin yaklaşık sekiz milyon turiste ev sahipliği yapacağı, aynı zamanda 2025 yılına kadar turist akışının yılda 10 milyon kişiye ulaşması bekleniyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img