27 Eylül 2021
Ana Sayfa Ekonomi Merkez Bankası, şüpheli banka kartlarını bloke etmeye başlayacak

Merkez Bankası, şüpheli banka kartlarını bloke etmeye başlayacak

Rusya Merkez Bankası, ülkedeki bankalarda kredi kartı olan vatandaşların tespit ettiği şüpheli banka kartı işlemlerini bloke etmeye başlayacak.

Merkez Bankası tarafından verilen bilgiye göre, banka kartı üzerinden çok sayıda kişiden günde 10’dan fazla para transferi veya ayda 50’den fazla transferin yanı sıra gün içerisinde en az 30 kredi kartı işleminin şüpheli işlem kategorisinde yer aldığı, ayrıca günde yüz bin rubleden fazla para transferi yapılan kartlarla ayda 1 milyon rubleden fazla işlem gören banka hesaplarının da banka tarafından şüpheli görüldüğü ifade edildi.

Kredi kartıyla şüpheli para transferlerini bloke ederek ödeme kanalı olarak kullanılan kredi kartları veya elektronik hesapları kullanan çevrimiçi kumarhaneler ve finansal piramitleri içeren karanlık işletmelerle mücadele etmeyi amaçlayan Merkez Bankası, gün içerisinde en az 10 ve üstü, ayda 50’den fazla bireyler arası para transferleri ve işlem sayısını şüpheli olarak nitelendiriliyor.

Aynı zamanda gün içerisinde birkaç dakika aralıklarla aynı hesaplara yapılan para transferlerini de tehlikeli olarak gören banka, böylelikle fatura kesmeden müşterilere verdiği hizmet için bireysel kredi kartı üzerinden ödeme kabul eden ve bu şekilde vergi ödemeyen küçük işletme temsilcilerinin önünü kapamış oluyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus şirketlerinin yarısı, pandemi sırasında maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı

Rusya’da faaliyet gösteren Raiffeisenbank ve B2B International Analitik Ajansı tarafından yıllık geliri 538 milyonu aşan 200'den fazla Rus şirketi arasında yapılan bir...

Rusya’daki zengin ailelerin oranında düşüş kaydedildi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ülkede mali açıdan zengin ailelerin sayısının pandeminin başlangıcından bu yana yüzde 39 düşerek 657 bin daha az...

Putin’den iktidardaki Birleşik Rusya partisine yoksulluk uyarısı

Son Devlet Duması seçimlerinde yeniden anayasal çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya Partisi temsilcileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, partiyi...

Nabiullina, konut fiyatlarındaki artışın daha yüksek maliyetle kredi çekilmesine neden olduğunu söyledi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, salgının başlangıcından bu yana ülkedeki konut fiyatlarının metrekare başına ortalama yüzde 39 oranlarında yükseldiğini açıkladı.