27 Eylül 2021
Ana Sayfa Ekonomi Maliye Bakanlığı, bu yıl bölgelerin yüzde 25'inde bütçe açığı bekliyor

Maliye Bakanlığı, bu yıl bölgelerin yüzde 25’inde bütçe açığı bekliyor

Rusya Maliye Bakanlığı, pandemiyle birlikte gelirleri düşen bölgelerin yüzde 25’inin bu yıl bütçe açığı vereceğini tahmin ettiğini açıkladı.

Maliye Bakan Yardımcısı Leonid Gornin, Rusya’daki bölgelerin yüzde 5’inde giderlerin gelirden fazla olduğunu gözlemlediklerini belirtirken, öte yandan salgın sırasında daralan bölge bütçelerinin yavaş yavaş krizden çıktığını, çoğu bölgenin gelirlerinin büyüme dinamikler kaydedildiğini ifade etti.

“Muhafazakar tahminlerimize göre, yaklaşık 1,2 trilyon rublelik toplam bütçe açığı meydana gelebilir. Bölgelerin çoğu bütçelerini dengeli bir şekilde oluşturuyor. Bütçe açığına sahip bölgeler yüzde 25’i geçmeyecektir” diyen Gornin, 2020 yılında her iki bölgeden birinde bütçe açığı olduğunun da altını çizdi.

Maliye Bakanlığı verilerine göre geçtiğimiz yıl Rusya’nın 85 bölgesinin 58’i yılı bütçe açığıyla kaparken, bölgelerin konsolide bütçe gelirlerini aşan harcamaların 676,6 milyar rubleyle 2006’dan bu yana rekor seviyeye ulaştığı belirtilmişti.

Uzmanlar, bölgelerin birçoğunun enerji fiyatlarındaki çöküş nedeniyle gelirlerinin dörtte birine kadarını kaybettiğini belirtirken, bununla birlikte pandemi nedeniyle artan sağlık bakım maliyetleri ve nüfusun desteklenmesi için yapılan sosyal yardım harcamalarının yüzde 20 ile yüzde 30 oranında artırmak zorunda kalmasıyla bölge yönetimlerinin bütçe açığı sorunu yaşadığını vurgulamıştı.

 Daha önce gelirlerde azalmaya rağmen harcamaların büyümesiyle birlikte yalnızca federal bütçeden gelen destekle tutunmaya çalışan bölgelerin mali durumunun risk altında bulunduğunu bildiren Makroekonomik Analiz ve Kısa Vadeli Tahmin Merkezi (CMAKP),  2020 yılında bölgelere federal bütçeden aktarılan yardım rakamlarının 3,8 trilyon rubleye ulaştığını, 2019 yılında bütçe yardımlarının toplam hacminin 1,3 trilyon ruble olduğunu ifade etmişti.

CMAKP raporunda, borç yükü bulunan bölgeleri kırmızı bölge olarak nitelendiren uzmanlar, Kostroma, Pskov, Tomsk, Oryol bölgeleri ile Karelia ve Kalmıkya’nın borç yükünün kendi gelir düzeyinin yüzde 84 üstünde olduğunu belirtti. Bununla birlikte Rusya’nın üç bölgesinde (Udmurtya, Hakasya ve Mordovya) bu rakamın yüzde 100’ü aştığı ifade edildi.

Bu yılın başında açıklama yapan Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rusya’nın bütçe açığının 2020’de 4,1 trilyon ruble ile GSYH’nın yüzde 3,8’si seviyesinde gerçekleştiğini bildirmişti.

Rusya Maliye Bakanlığı verilerine göre, ülkenin bütçe gelirleri 2020’de 18,7 trilyon ruble düzeyinde, bütçe giderleri ise 22,8 trilyon ruble seviyesinde gerçekleşti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus şirketlerinin yarısı, pandemi sırasında maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı

Rusya’da faaliyet gösteren Raiffeisenbank ve B2B International Analitik Ajansı tarafından yıllık geliri 538 milyonu aşan 200'den fazla Rus şirketi arasında yapılan bir...

Rusya’daki zengin ailelerin oranında düşüş kaydedildi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ülkede mali açıdan zengin ailelerin sayısının pandeminin başlangıcından bu yana yüzde 39 düşerek 657 bin daha az...

Putin’den iktidardaki Birleşik Rusya partisine yoksulluk uyarısı

Son Devlet Duması seçimlerinde yeniden anayasal çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya Partisi temsilcileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, partiyi...

Nabiullina, konut fiyatlarındaki artışın daha yüksek maliyetle kredi çekilmesine neden olduğunu söyledi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, salgının başlangıcından bu yana ülkedeki konut fiyatlarının metrekare başına ortalama yüzde 39 oranlarında yükseldiğini açıkladı.