27 Eylül 2021
Ana Sayfa Yerel Ruslar yaşamak için en iyi ülkeleri seçti

Ruslar yaşamak için en iyi ülkeleri seçti

Rusya’da iş ilanları hizmeti veren Superjob.ru anketi sonuçları, Rusların başka bir ülkede yaşama şansı verildiğinde hangi ülkeyi seçmeyi istediğini gözler önüne serdi.

Ankete katılan Rusların yüzde 41’inin dünyadaki herhangi bir ülkeyi seçme şansları olsa bile yine de Rusya’da yaşamak istediklerini belirttiği dikkat çekerken, 2010 yılındaki benzer soruya Rusların sadece yüzde 23’ünün bu şekilde cevap verdiği vurgulandı.

24 Ağustos-7 Eylül tarihleri ​​arasında Rusya’nın tüm bölgelerindeki 522 yerleşim yerinde 18 yaş üstü nüfus kategorisinde 3 bin kişi katıldığı ankette, yaşam için en iyi ülkeler sıralamasında ikinci sırayı Amerika Birleşik Devletleri (ABD) alırken, Rusların yüzde 7’sinin ABD’de yaşamak istediği kaydedilirken, en popüler beş ülke arasında katılımcıların yüzde 4’ünün seçtiği Kanada, İtalya ve İsviçre de yer aldı.

 Türkiye’de yaşamak isteyen Rusların oranı yüzde bir

Rusya’dan başka hangi ülkelerde yaşamak istediği sorulan Rusların yüzde 3’ü Almanya’yı seçerken, anket katılımcılarının yüzde 2’si İspanya, Avustralya ve İsveç’te yaşamak istediğini belirtirken, Türkiye, İngiltere, Güney Kore, Fransa ve İzlanda’da yaşamak isteyen Rusların oranı sadece yüzde 1 olarak kaydedildi.

Superjob araştırmaları, Rusya’da yaşamak isteyenler arasında yüzde 45 ile kadınların oranının yüzde 39 ile erkeklerden daha fazla olduğunu da gösterirken, özellikle doktor, öğretmen, ticaret ve muhasebeci gibi popüler meslek temsilcilerinin çoğunluğunun sadece Rusya’da yaşamak istediği de belirlendi.

Öte yandan Amerika’da yaşamak isteyenler arasında doktorların oranı yüzde 23 olurken, ekonomistlerin yüzde 20’si ve bilgisayar programcılarının yüzde 15’inin de ABD’de yaşamak istediği gözlemlendi.

Ankete katılanlar arasında sistem yöneticilerinin yüzde 19 ise Kanada’da yaşamak isterken, muhasebecilerin yüzde 15’i Almanya’da, Rusya’daki sekreterlerin yüzde 17’si ise İtalya’da yaşamayı tercih ettiğini belirtti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus şirketlerinin yarısı, pandemi sırasında maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı

Rusya’da faaliyet gösteren Raiffeisenbank ve B2B International Analitik Ajansı tarafından yıllık geliri 538 milyonu aşan 200'den fazla Rus şirketi arasında yapılan bir...

Rusya’daki zengin ailelerin oranında düşüş kaydedildi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ülkede mali açıdan zengin ailelerin sayısının pandeminin başlangıcından bu yana yüzde 39 düşerek 657 bin daha az...

Putin’den iktidardaki Birleşik Rusya partisine yoksulluk uyarısı

Son Devlet Duması seçimlerinde yeniden anayasal çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya Partisi temsilcileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, partiyi...

Nabiullina, konut fiyatlarındaki artışın daha yüksek maliyetle kredi çekilmesine neden olduğunu söyledi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, salgının başlangıcından bu yana ülkedeki konut fiyatlarının metrekare başına ortalama yüzde 39 oranlarında yükseldiğini açıkladı.