27 Eylül 2021
Ana Sayfa Ekonomi Dünyada konut fiyatlarındaki büyümede Türkiye birinci, Rusya onuncu oldu

Dünyada konut fiyatlarındaki büyümede Türkiye birinci, Rusya onuncu oldu

Uluslararası gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank tarafından yapılan açıklamada, son bir yılda küresel konut fiyatları büyümesinde Rusya’nın metrekare başına yüzde 14 artışla ilk 10’a girdiği, Türkiye’nin ise üst üste altıncı çeyrekte liderliğini koruduğu bildirildi.

Knight Frank analistleri, Türkiye’nin ikinci çeyrekte konut fiyatlarındaki büyümede mutlak lider olduğunu vurgularken, ikinci çeyrek sonuçlarına göre bu ülkede konut maliyetlerinin yüzde 29,2 oranlarında arttığını, Rusya’da ise konut fiyatları artışının yüzde 14 olarak gerçekleştiğini belirtti.

Konut fiyatlarındaki büyümede lider Türkiye’den sonra ikinciliği yüzde 25,9 ile Yeni Zelanda alırken, üçüncülüğü ise yüzde 18,6 ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Slovakya paylaştı.

Rusya’nın yıl boyunca sıralamada 14. sıradan onuncu sıraya yükseldiğini  belirten  Knight Frank‘in yönetici ortağı Aleksey Novikov, “Rusya’nın çoğu şehrinde konut fiyatlarında önemli bir artış kaydedildi.  Bu durum, öncelikle hükümet tarafından açıklanan tercihli konut kredisi programları nedeniyle meydana geldi” diye konuştu.

Knight Frank’in araştırmasına göre, konut fiyatlarındaki artış yıl boyunca 55 ülkede ortalama yüzde 9,2  olarak kaydedilirken, geçtiğimiz yıl fiyatlardaki büyümenin yüzde 4,7 olduğu, aynı zamanda dünyada sadece iki ülkenin konut fiyatlarında düşüş kaydedildiği vurgulandı.

Buna göre yıl başından bu yana Hindistan’daki konut fiyatlarında yüzde 0,5, İspanya’da ise yüzde 0,9 düşüş kaydedilirken, bu düşüşün 2008 yılında ilk kez yayınlanan yıllık küresel konut fiyatları endeksi (Global House Price Index) raporunun  yayınlanmasından bu yana konut fiyatlarında düşüş kaydedilen en az ülke sayısı olduğu da ifade edildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus şirketlerinin yarısı, pandemi sırasında maliyetlerini düşürmek zorunda kaldı

Rusya’da faaliyet gösteren Raiffeisenbank ve B2B International Analitik Ajansı tarafından yıllık geliri 538 milyonu aşan 200'den fazla Rus şirketi arasında yapılan bir...

Rusya’daki zengin ailelerin oranında düşüş kaydedildi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) ülkede mali açıdan zengin ailelerin sayısının pandeminin başlangıcından bu yana yüzde 39 düşerek 657 bin daha az...

Putin’den iktidardaki Birleşik Rusya partisine yoksulluk uyarısı

Son Devlet Duması seçimlerinde yeniden anayasal çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya Partisi temsilcileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, partiyi...

Nabiullina, konut fiyatlarındaki artışın daha yüksek maliyetle kredi çekilmesine neden olduğunu söyledi

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, salgının başlangıcından bu yana ülkedeki konut fiyatlarının metrekare başına ortalama yüzde 39 oranlarında yükseldiğini açıkladı.