27 Eylül 2021
Ana Sayfa Gündem Peskov, Esad'ın Kremlin ziyaretindeki sırrı açıkladı

Peskov, Esad’ın Kremlin ziyaretindeki sırrı açıkladı

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Rus ve dünya basını için sürpriz olan Putin ve Esad görüşmesinin neden kamuoyundan gizlendiğini açıkladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Kremlin’i ziyaretinin neden basından saklandığı sorusuna yanıt veren Dmitry Peskov, bu tür görüşmelerde izlenmesi gereken güvenlik önlemleri olduğunu vurgulayarak, “Suriye lideri Beşar Esad’ın Moskova’ya yaptığı ziyareti kimseye haber veremezdik. Esad Suriye’ye geri döndükten sonra basın açıklaması yaptık. Güvenlik önlemleri nedeniyle ziyaret hakkındaki bilgiler, Suriye Devlet Başkanı Şam’a döndükten sonra basınla paylaşıldı” ifadelerini kullandı.

Rus liderin karantina kararı almasıyla Beşar Esad arasındaki ilişki hakkında sorulara yanıt veren Kremlin Sözcüsü, iki liderin görüşmesinin dün gerçekleştiğine işaret ederken, Putin’in sağlık tedbirleri nedeniyle kendini tecrit etmesi kararını bu sabah aldığını, Rusya Devlet Başkanı’nın tamamen sağlıklı olduğunu da sözlerine ekledi.

Kremlin, Rusya lideri ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın dün Moskova’da bir araya geldiğini açıklamıştı.

Yüzyüze yapılan görüşmede Suriye’deki son durum tartışılırken, Afganistan meselesi üzerinde de görüş alışverişi yapıldığı bildirildi.

Esad’dan Rusya’ya teşekkür

Suriye lideri Esad, Putin’le düzenlenen görüşmede Rusya’ya rejime verdiği destekten ötürü teşekkür ederek, “Ortak çabalarımızla uluslararası terörle mücadelede belirli sonuçlar elde ettik. Rus ve Suriye orduları, militanların kontrol ettiği alanların özgürleştirilmesinin yanı sıra mültecilerin dönüşü konusunda da önemli sonuçlar elde ettiler.” diye konuştu.

Belirli ilerlemelerin kaydedildiği siyasi süreçlerin son üç yıldır durduğunu öne süren Esad, söz konusu “sorunları” çözmek için elinden geleni yapacaklarını iddia etti.

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...