29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rus sendikaları, işverenleri ücretleri enflasyona endekslemeye çağırıyor

Rus sendikaları, işverenleri ücretleri enflasyona endekslemeye çağırıyor

Rusya İşçi Hakları Sendikaları Birliği Üçlü Komisyonu, çalışma mevzuatlarında işverenlerin yıllık enflasyon oranlarına göre çalışan maaşlarını endekslemesi yükümlülüğünün getirilmesi gerektiğini açıkladı.

Sendikalar Birliği Koordinatör Yardımcısı Nina Kuzmina tarafından yapılan açıklamada, bu tasarı teklifinin birlik tarafından hazırlanan “2024’e kadar olan dönem ve 2030’a kadar olan planlama dönemi için Rusya’nın ulusal kalkınma hedefleri” taslağının sonuç bölümünde belirtildiğini ifade etti.

Ayrıca, asgari ücret ve medyan maaşın yanı sıra, asgari geçim ve kişi başına gelir oranının da yıllık olarak artırılmasının da önerildiği birlik taslağında, buna ek olarak sendikaların, çalışan emeklilerin emekli maaşlarının yıllık enflasyon oranından daha düşük olmayacak şekilde endekslenmesini de gerekli gördüğünü vurgulayan Kuzmina, Rusya’da şu an sadece çalışmayan emeklilerin maaşlarının enflasyona endekslendiğini hatırlattı.

Nisan ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümete Federal Meclis’e verdiği mesajda ulusal kalkınma hedeflerine ulaşmak için yeni girişimler sunması talimatı vermişti.

Mart ayında Rusya Federasyonu Çalışma Bakanı Anton Kotyakov, çalışan emekli maaşlarının enflasyona endekslenmesine ilişkin yasa tasarısının en kısa zamanda onaylanacağını umduğunu ifade etmişti.

Parlamentonun alt kanadı Duma‘da tartışılan çalışan emekli maaşlarının enflasyon oranlarına endekslenmesine ilişkin yasa tasarısı çoğunluğu Birleşik Rusya’dan oluşan milletvekilleri tarafından kaynak yetersizliği nedeniyle kabul edilmemişti.

Pandemi ve küresel kriz nedeniyle tüm dünyada durdurulamayan enflasyon oranları, Rusya’da son beş yılın rekorunu kırarak haziran ayında yüzde 6,5’e yükseldi.

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat’a göre, bu yılın 1 Ocak itibariyle ülkede 43 milyon emekli yaşarken, bunların 8,9 milyonu ise çalışmaya devam ediyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...

T.C Ticaret Bakanı, Kazan’da Türk iş insanları ile bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan “12. Kazan Summit 2021” zirvesinin ana oturumunda konuşmak için...