29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya’da kiraların düştüğü turistik şehirler

Rusya’da kiraların düştüğü turistik şehirler

Çevrimiçi emlak portalı CIAN tarafından paylaşılan istatistiklere göre, Rusya’nın turistik yerleri arasında sayılan Volga, Samara, Nizhny Novgorod ve Volgograd şehirlerinde son iki yılda günlük kira fiyatlarının yüzde 14-26 oranlarında düştüğü kaydedildi.

2019 yılının temmuz ayına kıyasla Samara’da günlük daire kiralama fiyatları yüzde 26 düşüş gösterirken, Nizhny Novgorod’da yüzde 16,2, Volgograd’da yüzde 13,9 oranlarında düşüş gözlemlendiği açıklandı.

CIAN aalistleri günübirlik gezi organizasyonlarının azalmasıyla birlikte günlük ev kiralama ücretlerinin de düştüğünü vurgularken, yüzde 4,4 ile Kolomna, yüzde 3,9 ile Tula ve yüzde 7 ile Ryazan gibi Moskova’ya yakın ve günübirlik geziler için popüler turistik şehirlerde kira oranlarının düştüğünü bildirdi.

Son iki yılda ev kiralarının en çok artış gösterdiği şehirler arasında ise yüzde 34,5 ile Kaliningrad Bölgesi ve yüzde 33,9 ile Mineralnye Vody şehri bulunuyor.

Kaliningrad bölgesindeki tatil yerlerinde en yüksek kira oranlarının kaydedildiğini belirten CIAN uzmanları, Zelenogradsk’ta günübirlik daire kiraları ortalamasının 3 bin 89o rubleye ulaştığı, Svetlogorsk’ta 3 bin 43 ruble olduğu ifade edilirken, Rusya’nın başkenti Moskova’da günlük ev kiraları ortalama üç bin 16 ruble, St. Petersburg’da ise üç bin 18 ruble olarak kaydedildi.

Haziran ayında Rusya’nın en büyük kamu bankası Sberbank’ın yaptığı araştırmaların sonuçları, Rusya’da ev kiralarının bir yıl içerisinde yüzde 15 oranlarında düştüğünü, ülke genelinde ortalama kira rakamlarının 23 bin rubleye gerilediğini kaydetmişti.

Araştırmayı düzenleyen Sberbank uzmanları tarafından yapılan açıklamada, Rusya’da kiralık evlerde arzın talepleri aştığı ifade edilirken, bu nedenle birçok ev sahibinin kiraları düşürmek zorunda kaldığı vurgulandı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...

T.C Ticaret Bakanı, Kazan’da Türk iş insanları ile bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan “12. Kazan Summit 2021” zirvesinin ana oturumunda konuşmak için...