29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Ekonomi Hükümet, sağlık sistemini desteklemek için bölgelere 85 milyar ruble gönderiyor

Hükümet, sağlık sistemini desteklemek için bölgelere 85 milyar ruble gönderiyor

Rusya Federasyonu Hükümeti Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, bölgelerde pandemi ile mücadele eden sağlık kurumlarının desteklenmesi için hükümet bütçesinden 85 milyar ruble tahsis edilmesine ilişkin kararnamenin Başbakan Mihail Mishustin tarafından imzalandığı ifade edildi.

Hükümet tarafından sağlanacak kaynağın, bölgelerde pandemi ile mücadele eden sağlık tesisleri üzerinde artan yük nedeniyle çeşitli hastalıkları olan hastaların zamanında kabulüne izin vermesi, aynı zamanda COVID-19 ile mücadele için halihazırda verilen yardımların artırılmasını sağlaması bekleniyor.

Haziran ayında yine bu amaçlar için 25 milyar ruble tahsis eden Rusya Başbakanı Mishustin, bakanlar kurulu toplantısında yaptığı açıklamada, yeni kaynakların bölgelerdeki sağlık sistemlerinin güvenilirliğini artıracağını belirterek, “Bölgelere tahsis edilecek bütçe, yalnızca coronavirüsün yayılmasıyla başarılı bir şekilde mücadele edilmesini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda rutin tıbbi bakım faaliyetlerinin de aksamasını engelleyecek” diye konuştu.

Mishustin, Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi Başkanı Tatyana Golikova ve Sağlık Bakanı Mihail Murashko’ya, bölgeler için ayrılan kaynakların dağıtımını hızlandırması ve bölgelerde rutin tıbbi bakım faaliyetlerinin ne ölçüde sağlandığına ilişkin rapor hazırlanması talimatı verdi.

Yakın zamanda hükümet üyelerinin katılımıyla düzenlenen Stratejik Kalkınma ve Ulusal Projeler Konseyi toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, temel sağlık hizmetlerinin Rusya için giderek daha büyük bir sorun olduğunu, vatandaşların sağlık sisteminden duyduğu memnuniyetsizlikle ilgili birçok şikayet alındığını ifade etmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Türkiye’den Rusya’ya otomotiv yan sanayi ihracatı yüzde 77 arttı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği verilerine göre, bu yılın ilk yarısında Türkiye'den Rusya’ya otomotiv yan sanayi ihracatı yüzde 77 artarak 291 milyon...

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...