29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Ekonomi Vadesi geçmiş krediler pandemi öncesi seviyelere geri döndü

Vadesi geçmiş krediler pandemi öncesi seviyelere geri döndü

Rusya’da bankalar tarafından bu yıl rekor düzeyde verilen kredi hacimleri nedeniyle vadesi geçmiş kredilerin payları düşerek pandemi öncesi seviyeleri geri döndü.

Salgınla birlikte neredeyse tüm kredi ürünlerine olan taleplerde büyük artış meydana gelen Rusya’da, vadesi geçmiş ve ödenmemiş kredi borçlarının paylarında azalma gözlemlenmesine rağmen uzmanlar, gelecekte bu durumun tersine döneceği konusunda uyarıyor.

Haziran 2021 sonu itibariyle Rusların 90 gün veya daha fazla geciktirdiği kredi ödemelerinin payı, yüzde 6,7 ile son iki yılın en düşük seviyelerine ulaşırken, perakende kredi portföyünün tüm hacmi 12,55 trilyon rubleye yükseldi.

Equifax Kredi Geçmişi Bürosu verilerine göre, Rusya’da vadesi geçmiş borçlarda en düşük oranlar yüzde 7,25 ile Aralık 2019’da kaydedilirken, salgının başlamasıyla birlikte yükselişe geçerek Ağustos 2020’de yüzde 8,2 ile zirveye ulaştı.

Ardından tekrar düşüşe geçen ödenmemiş kredi borcu hacimleri, bu yılın ilk beş ayında 60 milyar ruble olarak kaydedildi.

Sorunlu kredilerdeki düşüşün nedeni nedir?

Banka ile borçlu arasındaki geri ödeme anlaşmasının bozularak tahsilatın gecikmesi ve zarar olasılığının ortaya çıkması şeklinde tanımlanan sorunlu kredi oranlarındaki düşüşü yeni kredi sayısındaki artışla açıklayan ekonomistler, yeni verilen kredilerin sorunlu kredi paylarını azalttığını belirterek, ancak bu durumun bir illüzyondan ibaret olduğunu da vurguluyor.

Toplam verilen kredi hacimlerine eklenen yeni kredilerin sorunlu kredi paylarını düşürmesiyle birlikte göstergelerde çarpıtmaya yol açtığını ifade eden Derecelendirme Kurumu Ekspert RA uzmanı Yuriy Belikov, gerçekte nüfusun borç yükünün arttığını ve enflasyon nedeniyle de krediye başvuran nüfusun gerçek harcanabilir gelirinde bir azalma olduğunu söyledi.

Yılın başından bu yana bankaların bireysel kredi portföyünün 1,17 trilyon ruble, vadesi geçmiş borç hacminin ise sadece 12 milyar ruble arttığına işaret eden uzman, orta vadede Rusya’da sorunlu kredi hacimlerinde artış beklediklerini sözlerine ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...

T.C Ticaret Bakanı, Kazan’da Türk iş insanları ile bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan “12. Kazan Summit 2021” zirvesinin ana oturumunda konuşmak için...

Rosstat, Rusların reel gelirlerinde büyüme bildirdi

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, Rusların harcanabilir reel gelirlerinin bu yılın ikinci çeyreğinde yıllık yüzde 6,8 arttığını bildirdi.Rusya'da...