29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'da 27 milyon tondan fazla tahıl hasat toplandı

Rusya’da 27 milyon tondan fazla tahıl hasat toplandı

Rusya Tarım Bakanlığı verilerine göre 19 Temmuz’a kadar Rusya’da 8 milyon hektarlık alanda 27,1 milyon ton tahıl hasat toplanırken, ortalama verimin hektar başına 33,8 sent olduğu açıklandı.

Bu tarihe kadarki en yüksek verimin Kuzeybatı Federal Bölgesi’nde kaydedildiği ifade edilen raporda, bu bölgede toplanan hasatın veriminin hektar başına 44,2 sent olduğu, bunu 40,7 sentle Güney Bölgesi’nin izlediği ifade edildi. Krasnodar Bölgesi’nde ise toplanan hasatlar sonucunda verimliliğinin hektar başına 61,9 sent olduğu vurgulanırken, Rusya’nın orta bölgelerinde 36,5 sent, Kuzey Kafkasya’da 35,7 sent, Volga’da ise hektar başına hasat verimliliğinin 18,1 sent olduğu belirtildi.

Halihazırda toplanan 27 milyon ton tahıl hasatlarını 20 milyon tonunun buğday olduğu bildirilen Tarım Bakanlığı raporunda, bu mahsulün ortalama veriminin hektar başına 34,9 sent olduğu ifade edilirken, toplam tahıl hasatının 3,7 milyon tonunun arpa olduğu, 166 bin tonunun da kolza tohumu olduğu açıklandı.

Rusya’nın birçok bölgesinde hasat toplama zamanı temmuz ayının ilk on gününde başlarken, Krasnodar Bölgesi’nde 22 Temmuz’a kadar arpayla birlikte erken tahıl mahsullerinin haşatının tamamlaması planlanıyor.

Rusya’nın rakibi ABD’de hasat ne durumda?

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından yapılan açıklamada, kışlık buğday hasadının yüzde 73’ünün 18 Temmuz itibariyle toplandığı ifade edilirken, baharda ekilen buğdayın kalitesinin ise endişeleri artırdığı bildirilmişti. Ekilen buğday hasadı arasında kaliteli buğday niteliği taşıyan mahsullerin sadece yüzde 11 olduğu açıklanırken, son beş yılda bu oranın ortalama yüzde 68 olduğu vurgulanmıştı.

Yakın zamanda Rusya’da, bu yıl 16,5 milyon ton ayçiçeği hasadı toplandığı ve bunun rekor seviyede olduğu belirtilmişti.

Bu yıl Rusya’da toplanan ayçiçek hasadı, geçen yıla göre yüzde 24 daha fazla olurken, ekili alanlar da geçen yıla kıyasla yüzde 14 artarak 9,5 milyon tona ulaştı.

Analistler, verimde önemli bir artış beklerken ayçiçek üretiminde elde edilecek gelirlerin hektar başına 17,4 sente ulaşacağını ifade etti.

1 Temmuz’da başlayan yeni sezonda Rusya, yurt dışına geçtiğimiz yıla göre 750 bin ton daha fazla (3,75 milyon ton) ayçiçek yağı ihraç etmeyi planlıyor. Ayçiçek yağı ihracatının yanında soya fasulyesinin de ihraç edilmesi planlanan Rusya’da, bu ürünün 615 bin tonu dünya pazarına gidecek.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...

T.C Ticaret Bakanı, Kazan’da Türk iş insanları ile bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan “12. Kazan Summit 2021” zirvesinin ana oturumunda konuşmak için...