29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Gündem Bir milyon Ukraynalı, Rus vatandaşı oldu

Bir milyon Ukraynalı, Rus vatandaşı oldu

Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Dmitry Kozak, yaklaşık 1 milyon Ukraynalının Rus vatandaşlığını seçtiğini bildirdi.

Fransız politika dergisi Politique Internationale’e konuşan Kozak konu hakkında yaptığı açıklamada, “Sadece çatışmaların yaşandığı Donbass çevresi vatandaşları değil, aynı zamanda Ukrayna’nın geri kalanından da Rus vatandaşlığına başvurular var. 2016-2020 döneminde yaklaşık 978 bin Ukraynalı Rusya Federasyonu vatandaşlığı aldı” diye konuştu.

Rusya’da birçok Ukraynalının zaten yaşadığını belirten Kozak, 2019-2020 döneminde Rusya’da çalışan ve göç için kayıt yaptıran Ukrayna vatandaşlarının toplam sayısının yaklaşık 2,5 milyon kişiyi bulduğunu ifade etti.

Donbass sakinlerine pasaport verilmesi için basitleştirilmiş prosedür hakkındaki kararnameyi Nisan 2019 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin imzalamıştı.

Rusya’ya vatandaşlık başvurularında inceleme süresini 6 aydan 3 aya indiren prosedürler, ayrıca Beyaz Rusya ve Ukrayna uyruklu başvuru sahiplerinin Rusça bilme zorunluluğu da ortadan kaldırılmıştı. Temmuz 2019’da vatandaşlık yasasında bir değişiklik daha yapılmış ve Rusya vatandaşı olmak için mevcut vatandaşlıktan çıkma şartı da kaldırılmıştı.

Yakın zamanda “Ruslar ve Ukraynalıların tarihsel birliği” adıyla makale yazan Putin, Sovyet ulusal politikasının Rus, Ukrayna ve Belarus Slav halklarını devlet düzeyinde birleştirdiğini hatırlatarak, modern Ukrayna devletinin tamamen Sovyetlerin çocuğu olduğunu vurgulamıştı.

Bolşeviklerin Rusya’nın sınırlarını keyfi olarak bölerek Rusya topraklarını yağmaladığına işaret eden Rus lider, modern Ukrayna’nın da Rusya’nın topraklarının yağmalanması sonucu ortaya çıktığının altını çizdi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...

T.C Ticaret Bakanı, Kazan’da Türk iş insanları ile bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan “12. Kazan Summit 2021” zirvesinin ana oturumunda konuşmak için...