29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Gündem Antonov, Rusya-ABD ilişkilerinin ne zaman bozulduğunu açıkladı

Antonov, Rusya-ABD ilişkilerinin ne zaman bozulduğunu açıkladı

Rusya’nın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Büyükelçisi Anatoly Antonov, Moskova ile Washington arasındaki güven sorunlarının Ukrayna krizinden önce başladığını açıkladı.

ABD ile Rusya arasında güven eksikliğinin halen devam ettiğine işaret eden Antonov, “Rusya ile ABD ilişkilerinde güvenin tamamen koptuğu anı hatırlamak çok zor. Ama sanırım 10 yıl öncesiydi. Ukrayna krizinin başlamasından da önce…” diye konuştu.

Büyükelçi, Amerikan medyasında Rus dış politikası hakkında çok fazla yanlış bilgi dolandırıldığını belirterek “Washington ve Moskova olarak bu durumu ortak bir şekilde düzeltmeliyiz. Ülkeler arasındaki iyi ilişkiler, Rusların olduğu kadar Amerikan halkının da çıkarınadır. Biz işbirliği yapmaya mahkumuz” şeklinde konuştu.

Özellikle şu soz zamanlarda anlaşmazlıklara zaman olmadığını vurgulayan Anatoly Antonov, ülkelerin pandemi, terör ve benzeri tehditlere karşı ikili diyaloglarını daha da güçlendirmesi gerektiğini belirterek, “ABD’nin tek taraflı aldığı kararla güçlerini geri çekme kararının ardından Afganistan’da neler olduğunu görüyoruz. Bu, aslında birlikte ne kadar çok şey yapmamız gerektiğini bize anlatıyor” ifadelerini kullandı.

ABD ile ilişkilerinde tarihin en gergin dönemlerini yaşayan Rusya, istişareler için geri çağırdığı Washington Büyükelçisi Anatoly Antonov’u, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden’in 16 Haziran’da düzenlenen Cenevre zirvesinde alınan karar gereği 20 Haziran’da Washington’daki görevine geri göndermişti.

ABD Başkanı Biden, 17 Mart’ta, Rusya Devlet Başkanı Putin’in “katil” olduğunu öne sürmüş ve ABD seçimlerine müdahale ettiği gerekçesiyle “bedel ödeyeceğini” söylemişti. Bunun üzerine, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Washington Büyükelçisi Antonov’u, ABD ile ilişkilerin nereye gideceği hususunda istişarelerde bulunmak üzere Moskova’ya çağırmıştı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...

T.C Ticaret Bakanı, Kazan’da Türk iş insanları ile bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan “12. Kazan Summit 2021” zirvesinin ana oturumunda konuşmak için...