10 Nisan 2021
Ana Sayfa Gündem Ruslar gönlünden geçen işsizlik maaşı

Ruslar gönlünden geçen işsizlik maaşı

Rusya’da işini kaybeden ve iş bulamayanlara, İşçi Bulma Kurumu’na kayıt olunması koşuluyla verilen işsizlik maaşı Ruslar tarafından yetersiz bulundu.

Çevrimiçi iş arama portalı Rabotaru tarafından düzenlenen ankete katılan Rusların neredeyse tümü (yüzde 91), devletin işsizlere mutlaka maaş ödemesi gerektiğini belirtirken mevcut işsizlik maaşlarının da işsiz kalınan sürede az da olsa geçinmeye yetmeyeceğini vurguladı.

2021 yılı itibariyle en fazla 12 bin 130 ruble olan işsizlik maaşının yetersiz olduğunu savunan anket katılımcıları, Rusya’da ortalama işsizlik maaş rakamlarının 26 bin 600 ruble olması gerektiğini ifade etti. Arzulanan işsizlik maaşı rakamları, Moskova ve St. Petersburg’da biraz daha fazla. Moskova için ortalama işsizlik maaşının 28 bin 300 ruble, St. Petersburg için de bu maaşın 27 bin 900 ruble olması gerektiğine inanan anket katılımcıları işsizlik maaşı ödemelerinin süreleri konusunda ise farklı fikirlere sahip.

Buna göre ankete katılanların yüzde 23’ü işsizlik yardımlarının yalnızca ilk altı ay verilmesi gerektiğini düşünürken, katılımcıların yüzde 18’i yardımların bir yıla kadar sürmesi gerektiğine inanıyor.

Yüzde 16’sı ise işsizlik maaşlarının üç aydan fazla ödenmesinin gerekli olmadığını belirtti. Katılımcıların yüzde 4’ü ise devletin işsizlik yardımlarının bir yıldan fazla sürmesi gerektiğinden emin.

Buna ek olarak, ankete katılanların yüzde 66’sı bireylerin iş arama süresinin uzamasıyla işsizlik maaşlarındaki miktarın düşmemesi gerektiğine inanırken, yüzde 34’ü ise bunun tam tersi görüş bildirdi.

2021 itibariyle Rusya’da en fazla işsizlik maaşı miktarı 12 bin 130 ruble olarak belirlendi. Şartlara göre en düşük işsizlik maaşı ise bin 500 ruble. Rusya İşçi Bulma Kurumu’nun sunduğu işsizlik maaşı, işinden ayrılan ve işsiz kalan vatandaşların ilk üç ay boyunca son çalıştıkları işletmede aldıkları maaşın yüzde 75’ini içeriyor. Yalnız ödenen bu rakam, belirlenen 12 bin 130 ruble tavanını geçemiyor. İlk üç ayda iş bulamayan ve işsiz statüsünü koruyan vatandaşlar, bu kez son çalıştıkları işte aldıkları maaşın yüzde 60’ını (5 bin rubleyi geçmemek kaydıyla) üç ay boyunca İşçi Bulma Kurumu’ndan alabiliyor.

Mart ayının başında Rusya Federal İstatistik Servisi’nin (Rosstat) tarafından Rusya’da işsizlik oranlarının yüzde 5,8 seviyelerinde olduğu açıklanmıştı.

Bununla birlikte Rusya’da en çok işsiz sayısının bulunduğu bölgenin İnguşetya olduğu bildirildi. 

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya, ABD’yi “sorumlu” yaklaşıma davet etti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, Ukrayna meselesinde "sorumlu" yaklaşım sergileme çağrısında bulunduRus Ria haber ajansına konuşan...

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...