spot_img
20.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemABD, Rus diplomatları sınır dışı etmeyi düşünüyor

ABD, Rus diplomatları sınır dışı etmeyi düşünüyor

ABD yayın organı Bloomberg, Biden yönetiminin bazı Rus diplomatları sınır dışı yapmaya hazırlandığını yazdı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden yönetiminin, Washington tarafından düşman olarak görülen bazı Rus diplomatları sınır dışı etmeyi planladığı ve bu eylemlerin gerçekleştirilmesi için tüm hazırlıklarını tamamladığı açıklandı.

Amerikan haber ajansı Bloomberg, ABD yönetiminin yeni yaptırım uygulama olasılıklarını incelediğini, bu yaptırımlar arasında aynı zamanda bazı Rus diplomatların sınır dışı edilmesi eylemlerinin de bulunduğunu paylaştı.

Bloomberg’e göre, Biden yönetimi, yakın zamanda ABD’de keşfedilen ve ABD devlet kurumlarıyla birlikte bazı Amerikalı özel şirketleri hedef alan şimdiye kadar bilinen en büyük siber saldırı eylemi olarak görülen SolarWinds saldırılarının Rusya’nın işi olduğunu iddia ediyor. Bu eylemlere hızla cevap vermek isteyen Washington, siber saldırılarda rol oynadığı düşünülen ve Rus büyükelçiliklerinde diplomat gibi görünen Rus istihbaratçılarını sınır dışı etmenin planlarını yapıyor.

Washington’un bununla birlikte ABD seçimlerine müdahale ettiğini düşündüğü bazı Rus üst düzey bürokrata kişisel yaptırım uygulamalarına da hazırlanıyor.

Washington’un eşzamanlı olarak tartışılması gereken bir dizi meselelerde Rusya ile işbirliğinin sürdürüleceğine inandığını aktaran Bloomberg, bu meseleler arasında İran’la nükleer anlaşmaların yanında silahların kontrolü ve iklim değişikliğiyle mücadele konusunda Rusya ile sürdürülecek istişarelerin yer aldığını belirtiyor.

Rusya: Cevabımız simetrik olacak

Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Vladimir Cabarov, bu konu hakkında yaptığı açıklamada, Washington’un Rus diplomatlarına karşı olası yaptırımlarına Rusya’nın aynı şekilde cevap vereceğini vurguladı. Amerika’nın böyle bir şey yapmasına Rusya’nın tahammül bile edemeyeceğini belirten Cabarov, diplomasideki simetrik cevapların normal bir prosedür olduğunun altını çizdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img