10 Nisan 2021
Ana Sayfa Ekonomi Döviz mevduatlarında rekor gerileme

Döviz mevduatlarında rekor gerileme

Bu yılın mart ayında, Rusların Sberbank’taki döviz mevduatlarında bulunan toplam döviz miktarı 635,6 milyon dolar gerileyerek 24,4 milyar dolara düştü. Rus vatandaşı olmayan banka müşterilerinin de faaliyetleri göz önüne alındığında, Sberbank müşterilerinin döviz mevduatlarından para çıkışının 660 milyon dolara ulaştığı bildirildi. Döviz mevduatlarındaki hacimlerde keskin düşüşle birlikte geçtiğimiz yılın mart ayındaki rekor da kırılmış oldu.

RBK, mart ayında Sberbank müşterilerinin vadeli mevduatlarından para çıkışının son 12 ayın en büyük rakamlarına ulaştığını belirtti. Geçtiğimiz yılın mart ayında döviz piyasaları ve borsalarda yaşanan çöküşle birlikte, Sberbank müşterileri vadeli döviz mevduatlarından yaklaşık 1,4 milyar dolar çekti. Bununla birlikte Sberbank, geçtiğimiz yılın nisan ve eylül aylarında da gözle görülür bir döviz satışı kaydetmişti. 

Rublenin zayıflamasıyla vadeli döviz mevduatlarındaki hacimlerin düştüğünü belirten Sberbank temsilcileri, aynı zamanda müşterilerin hesaplarındaki döviz hacimlerinde ise artış gözlemlendiğini belirtti. Banka, geçtiğimiz yıl, döviz cinsinden vadeli mevduatlarda genel bakiyelerin 2,3 milyar dolar düştüğünü, hesaplarda ise 2,8 milyar dolar arttığını ifade etti.

Rubleye dönüş 

Uzmanlar, Rusların vadeli döviz mevduatlarını kapatarak rubleye döndüklerini, veya döviz cinsinden paralarını vakti geldiğinde harcamak için hesaplarında bıraktıklarını belirtti. Döviz cinsinden vadeli mevduatların sabit getirilerinin zaten düşük olduğunu ifade eden uzmanlar, çoğu müşterilerin paralarını nakit olarak tutmayı seçtiklerini, bazılarının ise bu parayı farklı yatırımlarda kullandığını bildirdi.

Uzmanlara göre, Rusya’da aynı zamanda döviz hesabı olan birçok banka müşterisi, uygun faizle konut kredileri kullanarak gayrimenkule yatırım yapmayı tercih etti.

Yakın zamanda Forbes dergisi, S&P, Moody’s, Fitch gibi uluslararası derecelendirme kuruluşlarıyla birlikte ACRA, Expert RA ve NKR gibi ülke içindeki derecelendirme kurumlarının verilerini dikkate alarak yaptığı değerlendirmede, Rusya’nın en güvenilir bankasının Sberbank olduğunu ilan etmişti.

Bankacılık platformu Banki.ru tarafından verilen bilgiye göre, bu yılın ocak ayı itibariyle Rusya’da bireylere verilen tüm kredilerin yaklaşık yüzde 42,3’ü Sberbank tarafından veriliyor. Bununla birlikte ülkedeki tüm mevduatların yüzde 44,9’ü de Sberbank hesaplarında yer alırken, Rusya’daki tüzel kişilere verilen kredilerin yüzde 32,2’sinin de Sberbank tarafından verildiği açıklandı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...

Rus mallarının ihracata uygun olmadığı açıklandı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan anket sonucu hazırlanan raporda, ülkede üretilen malların ihracatını artırmanın önündeki en büyük engelin üretim ile dışarıdan gelen...