10 Nisan 2021
Ana Sayfa Gündem AliExpress Rusya, ilk kez yıllık cirosunu açıkladı

AliExpress Rusya, ilk kez yıllık cirosunu açıkladı

Çinli global sanal ticaret platformu AliExpress’in Rusya şubesi olan AliExpress Rus’un, 1 Nisan 2020 ile 31 Mart 2021 tarihleri arasındaki mali yılın sonunda sahip olduğu cirosunun 229,3 milyar rubleden fazla olduğu açıkladı.

AliExpress Rusya temsilcileri, belirtilen dönemde Rusya’daki ürünlerin satışından kaynaklanan cirosunun da yaklaşık 54,9 milyar rubleye ulaşarak bir önceki yıla göre yüzde 151 arttığını ifade etti. Mart ayında Rusya’da günlük ortalama yerel sipariş sayılarının 64 bine ulaştığını belirten AliExpress temsilcileri, mali yıl içinde toplam müşteri sayısının 26,2 milyonu aştığını bildirdi.

Site ziyaretçisinde rekor kırdı

Bununla birlikte AliExpress Rusya, sitesinin aylık izleyici sayısının 29,1 milyon kişi olduğu, sitenin günlük ziyaretçi sayılarının da 8,8 milyon kişiye ulaştığı ifade edildi. Şirket temsilcileri, mali yıl içinde geçtiğimiz yıla oranla yüzde 30 artışla benzersiz ziyaretçi sayısına ulaştıklarının altını çizerken yıl içerisinde 72,5 milyonu aşan ziyaretçi rakamlarının kaydedildiğini vurguladı.

Bu arada AliExpress Rusya bölümünde hizmet veren yabancı satıcıların sayısı yüzde 50 artarak 225 binin üzerine çıktı. Bununla birlikte yine aynı dönemde yerel Rus satıcıların sayıları yüzde 350 oranlarında artarak 45 bine dayandı.

Pazar araştırmaları alanında çalışmalarını sürdüren küresel araştırma merkezi Mediascope’un Ocak 2021’e ait verilerine göre AliExpress, Rusya’da en çok ziyaret edilen sanal ticaret platformu listesindeki liderliğini kimseye kaptırmadı.

Çinli Alibaba Group, Rus Mail.ru Group, Rus ulusal telefon operatörü MegaFon ve Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) ortak girişimleriyle 2019 yılında kurulan AliExpress Rusya, ülkenin Vkontakte gibi popüler sosyal ağlarına entegre olarak buralardan müşterilerine toptan alım hizmeti de sunabiliyor.

Aliindex

Birkaç gün önce AliExpress Rusya, geçtiğimiz yıl Rusların en çok satın alma işlemi yaptığı ürünleri kapsayan tüketici sepeti uygulaması Aliindex’i tanıtmıştı. Uygulamanın paylaştığı tüketici sepetinde Rusların en çok satın aldığı ürünler arasında yüzde 49 ile ev aletleri gelirken, yüzde 33 ile akıllı telefonları da satın alıyor. Giyim ürünlerinin sepetteki payı ise yüzde 18 olarak kaydedildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya, ABD’yi “sorumlu” yaklaşıma davet etti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, Ukrayna meselesinde "sorumlu" yaklaşım sergileme çağrısında bulunduRus Ria haber ajansına konuşan...

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...