10 Nisan 2021
Ana Sayfa Yerel Rusların göçmenlere karşı fikri değişti

Rusların göçmenlere karşı fikri değişti

Kremlin İdari Yönetimi Başkan Yardımcısı Magomedsalam Magomedov, Rusların, ülkede yaşayan göçmenlere giderek daha olumsuz yaklaştıklarını ifade etti.

Novosibirsk’te düzenlenen “Rusya’da 2025’e kadar devlet yönetimi stratejisi planları ve yürütme organlarının görevleri” konulu seminere katılan Magomedov, Rusların göçmenlere daha kötü davranmaya başladığını, bu durumun etnik ayrımcılığı artırdığını ifade etti.

Birçok yabancı çocuğun Rus eğitim sisteminin dışında kaldığını da vurgulayan Magomedov, “Geçtiğimiz yıl yapılan araştırmaların sonuçları, hemen hemen her dört katılımcıdan birinin göçmenlere karşı olumsuz bir tutum sergilediğini gösterdi. Bu durum giderek derinleşiyor. Göçmenlere kötü muamele vakaları yüzde 7,5 oranlarında artış gösterdi. Bu göstergeler ülkedeki etnik ilişkilerin nasıl değiştiğine işaret ediyor.” diye konuştu.

Kremlin İdari Yönetimi Başkan Yardımcısı, Sibirya’da oluşan durumun ülkedeki genel değişimin de bir yansıması olarak görüldüğünü vurgulayarak, Sibirya nüfusunun yüzde 22,3’ünün göçmenlere karşı olumsuz bir tutuma sahip olduğunun kaydedildiğini açıkladı.

Seminerde konuşan Magomedov, ülkede yaşayan işçi göçmenlerin ve aile üyelerini barındıran kapalı etnik yerleşim bölgelerinin oluşmasının ülkedeki suç oranlarını artırdığı gibi aynı zamanda Rusya’da milliyetçilik için uygun bir zemini de hazırladığını belirtti.

Farklı ırklara ve etnik gruplara duyulan nefretin büyümesiyle birlikte toplum içindeki çatışmaların kışkırtılacağını ifade eden Magomedov, “Burada bir yandan kolluk kuvvetlerine büyük görev düşüyor. Sürekli izlemeleri gereken bir durum. Öte yandan göçmenlerin Rus toplumuna adaptasyonu ve entegrasyonu için sistematik önlemlerin daha da geliştirilmesi de çok önemli.” diye konuştu.

800 bin okul çağında göçmen çocuk var

Magomedov, İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre geçtiğimiz yıl Rusya’da yaklaşık 800 bin okul çağında göçmen çocuğun kaydedildiğini vurgularken, bunların arasında sadece 140 bin çocuğun Rus okullarına kayıt yaptırdığının da altını çizdi.

Magomedov, “Okullara kaydolmamış diğer göçmen çocukların nerede olduğu bile belli değil. Bu durum gerginlik yaratıyor. Eğitim sistemimiz bu kadar yoğun nüfusu kaldıracak güce sahip değil. Bu çocuklar dil bilmiyor ve farklı kültürde yetişiyor. Çalışmak zorunda bırakıyorlar. “dedi.

Bu göçmen çocuklarının birçoğunun gelecekte Rus vatandaşları olacağını belirten Magomedov, göçmen nüfusunun ülkeye entegre edilmesinin önemini vurguladı.

 Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde düzenlenen Etnik İlişkiler Konseyi toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı’daki bazı okullardaki göçmen çocukların payının bazen yerel halkın oranından daha fazla olduğunu, yerli halkın bu yüzden oradaki eğitim kurumlarından çocuklarını almak zorunda kaldığını ifade etmişti. Rusya’da böyle bir gelişmeye izin verilmemesi gerektiğini belirten Putin, göçmenlerin mutlaka Rus eğitimi ve kültürüne entegre edilmesini sağlayan tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya, ABD’yi “sorumlu” yaklaşıma davet etti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, Ukrayna meselesinde "sorumlu" yaklaşım sergileme çağrısında bulunduRus Ria haber ajansına konuşan...

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...