10 Nisan 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya dijital ruble için yol haritası çıkarıyor

Rusya dijital ruble için yol haritası çıkarıyor

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova, 2022’de dijital rublenin testlerinin yapılacağını belirterek, “Sonrasında dijital rublenin izleyeceği yol haritasını belirleyeceğiz.” dedi.

Skorobogatova, başkent Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, Rusya’nın dijital ruble planlarına dair açıklamalarda bulundu.

Dijital rublenin vergi ödemelerinde kullanabileceğini anlatan Skorobogatova, “Dijital rubleler tümüyle dijital cüzdanlarda saklanacak. Şahısların ve şirketlerin dijital cüzdanlarında bulundurabilecekleri dijital rublelerin hacmine yönelik herhangi bir sınırlama ise olmayacak.” diye konuştu.

Rusya’nın dijital ruble testlerine 2022’de başlayacaklarına işaret eden Skorobogatova, “2022 boyunca testleri gerçekleştireceğiz. Sonrasında dijital rublenin izleyeceği yol haritasını belirleyeceğiz.” dedi.

Dijital Ruble transferlerinde komisyon

Olga Skorobogatova, şahıstan şahısa dijital ruble transferinin ise ücretsiz olmasının planlandığını söyledi.

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova tarafından yapılan açıklamada, banka olarak dijital ruble formatında C2C (bireyler arası) para transferleri için komisyon alınmamasını kararlaştırdıklarını ifade etti.

Mal ve hizmet satın alımlarında özellikle C2B (bireyden tüzel kişilere) ödemelerinde komisyon alımına karar veren Rusya Merkez Bankası, bu yılın sonunda dijital ruble için prototip bir platform sunmayı ve önümüzdeki yıl da dijital rubleyi test etmeye başlamayı planlıyor.

Olga Skorobogatova, dijital rubleyle yapılan ödemelerdeki komisyonun mevcut komisyonları geçmeyeceğini ve uygulama üzerinde çalışıldığını doğrulayarak projenin çok dikkatle hazırlandığının altını çizdi. İlk aşamada, dijital rublenin en basit ödemeler ve transferler için kullanılacağını ifade den Skorobogatova, “Dijital ruble ile ödemelerin iyi çalıştığını anladığımızda ve artık bu yöntemle işlem yapanların kendilerini güvende hissettiğini kavradığımızda dijital para uygulamalarını genişleteceğiz.” diye konuştu.

Rusya’da hızlı ödeme sistemi ile yapılan mal ve hizmet ödemelerindeki komisyonların yüzde 0,4 ile yüzde 0,7 oranlarında değiştiğini hatırlatan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, dijital ruble sisteminin güvenli ve anlaşılır görülmesi durumunda kamu ödemelerinin de bu yolla gerçekleştirilebileceğini belirtti.

Mart ortalarında Rusya Merkez Bankası Başkanı Naibullina, dijital ruble transferlerindeki komisyon oranlarının mevcut diğer para transferlerinden daha düşük olacağını, bu yolla yapılacak transferlerin bireyler ve işletmeler için daha karlı olacağını açıklamıştı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Pankin, 5 Nisan’da yaptığı açıklamada, dijital para birimleri ve blokzincirdeki gelişmeler sayesinde, SWIFT ödeme sistemine alternatif uluslararası bir sistem geliştirilebileceğini söylemişti.

Rusya Merkez Bankası tarafından Ekim 2020’de yapılan açıklamada, dijital rublenin tedavüle sokulma sürecinin değerlendirildiği kaydedilerek, “Dijital ruble, nakit ve nakit dışı ödemelerle birlikte yeni, ek bir ödeme biçimi haline gelebilir.” denilmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya, ABD’yi “sorumlu” yaklaşıma davet etti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, Ukrayna meselesinde "sorumlu" yaklaşım sergileme çağrısında bulunduRus Ria haber ajansına konuşan...

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...