21 Ocak 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'da, yeni binalara verilen kredilerin oranı belli oldu

Rusya’da, yeni binalara verilen kredilerin oranı belli oldu

Rusya’da yeni binalara verilen kredilerin oranı açıklandı. Ülkede yeni binalar için verilen ayrıcalıklı ipotek kredisinin yüzde 90’a kadar yükseldiği belirtildi.

Rusya Federasyonu’nda yeni binaları verilen ayrıcalıklı kredi oranının yüzde 90’a vardığı açıklandı.

Verilen kredi sayısı 301 bin oldu

Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin, Rus bankalarının ayrıcalıklı ipotek programı kapsamında yüzde 6,5’ten fazla olmayan bir oranda, 300 binden fazla kredi verdiğini belirtti.

Husnullin Federasyon Konseyi’nde bu konu hakkında yaptığı açıklamada “Bugün, yeni binalar için tüm kredilerin yüzde 80-90’ı imtiyazlı ipoteklerden geçiyor. 301 bin yeni inşaat kredisi alındı. Buradan ekonomiye 865 milyar Ruble çekildi. 100 milyar Ruble ise vergi alacağız” dedi.

2 trilyon Ruble değerinde inşaat yapılacak

Başbakan yardımcısı, ayrıcalıklı ipotekler sayesinde yaklaşık 2 trilyon Ruble değerinde inşaatın yapılacağını ve yaklaşık 620 bin ailenin yaşam koşullarını iyileştireceğini belirtti. Husnullin “Aynı zamanda ayrıcalıklı ipotekler, bankaların piyasa ipotek oranlarını düşürmeye başlamasına neden oldu” açıklamasını yaptı.

Yeni binalarda ev alıcıları için yıllık yüzde 6,5 oranında imtiyazlı ipotek programı Nisan ayı sonunda onaylandı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’dan beklenen haber geldi, kota yükseltildi

Domates üreticilerini sevindirecek beklenen haber Rusya'dan geldi. Ticaret Bakanı Pekcan, Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı domates kotasını 50 bin ton yükselttiğini duyurdu.

Rusya’nın en büyük askeri üssünde aşılama başladı

Tacikistan'da bulunan Rusya'nın yurt dışındaki en büyük askeri üssünde Sputnik V aşısı uygulanmasına başlandı.Rusya'nın yurt dışındaki en...

Suudi Arabistan, Rusya’yı geride bıraktı

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan, Çin'e petrol ihracatında, Rusya'yı geride bıraktı.Çin’e petrol ihracatında, Suudi Arabistan,...

Rusya, AB ’ye Sputnik V’in tescili için başvurdu

Rusya Avrupa Birliği'ne(AB), Sputnik V  koronavirüs aşısının tescili için başvurdu. İncelemelerin ardından AB'nin nihai kararını vereceği belirtildi.Gamalaya enstütüsü...