31 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Peskov: AB'nin Rusya'ya yaptırım kararı dostça değil

Peskov: AB’nin Rusya’ya yaptırım kararı dostça değil

Kremlin Sözcüsü Peskov “AB’nin aktivist Navalnıy ile ilgili Rusya’ya yaptırım kararı dostça değil” açıklamasını yaptı. Peskov, bu kararın Rusya AB ilişkilerine zarar vereceğini belirtti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Avrupa Birliği’nin (AB), Rus aktivist Aleksey Navalnıy’ın kimyasal maddeyle zehirlenmesi iddiasıyla, Rusya’ya yaptırım uygulama kararının, ikili ilişkilere zarar verdiğini söyledi.

Peskov, AB’nin, Rus aktivist Navalnıy’ın kimyasal maddeyle zehirlenmesi iddiasıyla ilgili Rusya’ya yaptırım uygulama kararını, gazetecilere değerlendirdi.

“AB kararı bilinçlidir”

Bunun “bilinçli” ve “dostça olmayan” bir adım olduğunu belirten Peskov, “AB, bu kararla ilişkilerimize zarar verdi. Elbette Moskova, durumu analiz edecek ve kendi çıkarları doğrultusunda hareket edecek.” dedi.

Peskov “Bu meselenin üzücü yanı, bu kararda mantığın olmamasıdır.” yorumunda bulundu.

AB, Rus istihbarat kurumlarının yetkililerinden 6 kişi ile Rusya Devlet Organik Kimya ve Teknoloji Araştırmaları Enstitüsüne seyahat yasağı ve varlıkların dondurulmasını içeren yaptırımlar uygulama kararı aldı.

Rusya’nın Tomsk şehrinden Moskova’ya gitmek üzere 20 Ağustos’ta uçağa binen Navalnıy’ın uçuş esnasında fenalaşması üzerine uçak, Omsk şehrine iniş yapmıştı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Ermenistan’ın planı ve umudunu, Rusya suya düşürdü

Rusya, Ermenistan'ın çatışmalara kendisini dahil etme planı ve umudunu suya düşürdü. Rusya Dışişleri Bakanlığı, aralarındaki anlaşmaya istinaden yardım isteyen Ermenistan'a "Çatışmalar topraklarınızda...

Rusya’da günlük vaka sayısı 18 bini geçti

Rusya'da Kovid-19 günlük vaka sayısı 18 bini geçti. Ülkede son 24 saatte 334 kişi daha koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybetti. Toplam vaka...

Dünya geneli vaka sayısı, 46 milyonu aştı

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen vaka sayısı 46 milyonu aştı. Virüs nedeniyle 1 milyon 194 bin 423 kişi yaşamını yitirdi.

Rusya Premier Ligi

Rusya Premier Ligi konusunda en kapsamlı bilgiyi burada bulabilirsiniz.Rusya Premier Ligi 1992 yılında kuruldu.  Rusya Premier Ligi’nde...