21 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Gazetecilerden Lavrov’a “Türkiye’nin masada olması gerekir mi” sorusu

Gazetecilerden Lavrov’a “Türkiye’nin masada olması gerekir mi” sorusu

Dağlık Karabağ’daki ateşkes konusunda basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’a gazetecilerden “Türkiye’nin masada olması gerekir mi” sorusu geldi. Lavrov,  üstü kapalı bir şekilde Türkiye’nin resmi olarak daha aktif rol almasının mümkün olmadığını belirtip, çözüm için AGİT Minsk Grubu’nun eşbaşkanlarını işaret etti. Lavrov, Türkiye ile sürekli temas halinde olduklarının altını çizdi.

12 Ekim’de Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Moskova’da Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan’ı ağırladı. Yapılan görüşmelerden sonra iki bakan kameraların karşısına geçip gazetecilerin sorularını cevapladı.

Dağlık Karabağ’daki ateşkes konusunda Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ile Moskova’da ortak basın toplantısı düzedi.

“Alınan kararlara uyulacağını umuyoruz”

Karabağ konusuna değinen Lavrov yaptığı açıklamada “Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya dışişleri bakanları arasında Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önerisi üzerine Dağlık Karabağ sorunundaki durumun keskin bir şekilde kötüleşmesi bağlamında gerçekleştirilen üçlü temas çerçevesinde iki gün önce Moskova’da buluştuk. Bu, ateşkes konusunda bir anlaşmaya varmayı ve ardından AGİT Minsk Grubunun arabuluculuğuyla müzakere sürecinin yeniden başlamasını mümkün kıldı. Alınan kararların her iki tarafça sıkı bir şekilde uygulanacağını umuyoruz” dedi.

Toplantı sırasında Lavrov’a, Türkiye’nin Azerbaycan’a verdiği destek ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in açıklaması ile ilgili sorular soruldu.

Türkiye’nin daha aktif rol alması

Basın toplantısında gazeteciler Lavrov’a “Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye’nin hem AGİT Minsk Grubu çerçevesinde hem de diğer formatlarda yani anlaşmazlığın çözümünde daha aktif bir rol oynaması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin AGİT Minsk Grubu’na daha aktif katılımının barışçıl bir çözümü ilerletebileceğini düşünüyor musunuz ve nasıl? Azerbaycan ve Ermenistan, Moskova görüşmelerinin ardından yaptıkları ortak bildiride, müzakerelerin formatının değişmezliğine olan bağlılıklarını teyit ederlerse, başka herhangi bir yeni formattan bahsetmek mümkün müdür” sorularını yöneltti.

Lavrov, AGİT Minsk Grubu’nu işaret etti

Lavrov soruya verdiği cevapta üstü kapalı bir şekilde Türkiye’nin resmi olarak daha aktif rol almasının mümkün olmadığını belirtti. Lavrov “Kesinlikle haklısınız. Ortak bildirimin müzakere sürecinin formatının değişmezliğini doğruladığını söylerken zaten sorunuzu yanıtladınız. AGİT Minsk Grubu oldukça büyük bir ülke gruptur. Ancak müzakere ve arabuluculuk yetkilerini üç eşbaşkan olan Rusya, ABD ve Fransa’ya devretmiştir. Geçtiğimiz günlerde dünya başkentlerinden yapılan açıklamaların tümü, şu anda Moskova’da bulunan Fransız ve Amerikalı meslektaşlarımızla birlikte özel temsilcileri aracılığıyla yaptığımız üç eşbaşkanın görevine uyulduğunu vurguladı” ifadelerine yer verdi. 

Lavrov “Rusya bu konuda Türkiye ile temaslarını sürdürüyor mu? Türkiye’nin bu konudaki tavrını nasıl karakterize edersiniz?” sorusuna şu cevabı verdi;

“Bu konu hakkında Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile temasa geçtiğimi ve çabalarımızın desteğine güvendiğimizi bildirdiğimi söyleyebilirim. Pazar günü, Moskova belgesine desteğimizin teyit edildiği başka bir telefon görüşmesi yaptık. Şimdi ise mesele belgenin gerçek hayatta çalışmasını sağlamak. Bunu sağlamaya çalışıyoruz.”

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus sporcu, Galatasaray’a transfer oldu

Rus sporcu Tatiana Kosheleva, Galatasaray'a transfer oldu.Galatasaray HDI Sigorta Kadın Voleybol Takımı, eski oyuncularından Tatiana Kosheleva'yı yeniden kadrosuna...

RUSYA’DAKİ BEYAZ YAKALI TÜRKLER 4. BÖLÜM | Cacharel ve U.S. Polo Rusya Genel Müdürü Mustafa Şahin

Rusya'daki Beyaz Yakalı Türkler 4. Bölümünde Cacharel ve U.S. Polo Rusya Genel Müdürü Mustafa Şahin ile Rusya'daki yaşantısını konuştuk.

Moskova’da yarın mevsimin ilk kar yağışı bekleniyor

Meteoroloji uzmanlarının bildirdiğine göre Moskova'da yarın, mevsimin ilk kar yağışı bekleniyor.RIAMO’nun meteorologlarının bildirdiğine göre 2020’nin sonbahar sezonundaki ilk...

Moskova Belediyesi, yemek dağıtım şirketlerini mercek altına alıyor

Moskova Belediyesi, yemek dağıtım şirketlerini mercek altına alıyor. Teslimat hizmetleri veren Yandex.Eda ve  Delivery Club’u kontrol edecek.Moskova...