30 Ekim 2020
Ana Sayfa Gündem Aşı olup antikor geliştiren, maske takmayabilir

Aşı olup antikor geliştiren, maske takmayabilir

Koronavirüse karşı aşı olup antikor geliştiren kişilerin maske takmayabileceği açıklandı.

Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gemaleya Ulusal Araştırma Merkezi Müdürü Aleksandr Gintsburg, koronavirüs enfeksiyonuna karşı aşılanmış bir kişinin, ancak antikor geliştirdikten sonra maske takmayı bırakabileceğini belirtti.

Gintsburg bu konu hakkında yaptığı açıklamada “Herhangi bir yabancı antijene, bu durumda bir aşıya karşı antikorlar platoya ulaşır. Yani üç ila dört hafta sonra, maksimuma ulaşır. Buna göre, eğer bu plato bir kişiyi enfeksiyondan korumaya yetiyorsa, buna göre maskesiz gezebilirsiniz. Ancak bu seviyede bir koruma sağlanamazsa, en iyisi maske takmaktır” diye konuştu.

Gintsburg, halihazırda üretimde olan uygun test sistemlerini kullanarak antikorların seviyesini belirlemenin mümkün olduğunu, bazı Rus firmaları tarafından üretildiğini söyledi ve açıklamalarında “Bu tür test sistemleri, virüs nötralize edici antikorların seviyesini kesin olarak belirliyor. Yabancı antijenler için üretilen antikorlar değil, virüsü sırasıyla nötralize eden antikorlar. Bu belli bir seviyeye ulaşırsa, kişi enfeksiyon kapmama konusunda çok daha güvende ve rahat olabilir“ dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’da, QR kod sisteminin etkisi

Moskova’da, QR kod sisteminin etkisi “İşyerlerini kapatmayı önleyen bir faktör” olarak açıklandı.Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, QR kod...

Rusya’dan iki ülkeye daha, direkt uçuşlar başlayacak

Rusya’dan iki ülkeye  daha direkt uçuşlar başladı. Rusya sınırlarını kaldırarak, Dominik Cumhuriyeti ve Fas ile direkt uçuşlara  başlayacağını açıkladı.

Merkez Bankası’nın enflasyon açıklaması

Merkez Bankası’nın enflasyon açıklaması, beklentinin yüzde 4 olduğunu ancak enflasyon düşürücü faktörlerin  baskın olacağını bildirdi.Merkez Bankası Başkanı, Rusya'daki...

Sberbank’ın ruble dolar kuru tahmini

Sberbank, bu yıl ortalama yıllık ruble döviz kuru tahminini, önceki dolar başına 70-71 rubleden, dolar başına 71-73 rubleye düşürdü.