26 Ekim 2020
Ana Sayfa Ekonomi Gazprom'un doğal gaz ihracat geliri yüzde 49.6 geriledi

Gazprom’un doğal gaz ihracat geliri yüzde 49.6 geriledi

Gazprom’un doğal gaz ihracat geliri geçen yılın ilk 8 ayına oranla yüzde 49.6 geriledi. Şirketin 2020 ilk 8 ay geliri 14.3 milyar dolara düştü.

Rus enerji şirketi Gazprom’un doğal gaz ihracat geliri, yılın 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49,6 düşerek 14,3 milyar dolara geriledi.

Rusya Federal Gümrük Servisi verilerine göre, Gazprom’un boru hatlarıyla doğal gaz ihracat hacmi ise ocak-ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 azalarak 123,3 milyar metreküpe düştü.

Söz konusu dönemde, şirketin gaz ihracat geliri yüzde 49,6 azaldı ve 14,3 milyar dolar oldu.

Bin metreküp doğal fiyatı da düştü

Öte yandan, Gazprom’un bin metreküp doğal gaz ihracat fiyatı da ağustosta bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 46 gerileyerek 82 dolara indi.

Analistler, şirketin doğal gaz ihracatından kar elde edebilmesi için bin metreküp için doğal gaz fiyatının 90-100 dolar bandının üzerinde olması gerektiğine işaret ediyor.

Gazprom’un net karı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 17 azalarak 1,2 trilyon rubleye (yaklaşık 17 milyar dolara) gerilemişti.

Dünyanın en büyük doğal gaz üreticilerinden Gazprom, Rus yasalarına göre boru hatlarıyla doğal gaz ihracat yetkisine sahip tek şirket konumunda bulunuyor.

Uluslararası Enerji Ajansının tahminlerine göre, küresel doğal gaz talebinin bu yıl yüzde 4 azalışla rekor seviyede düşmesi bekleniyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Ülkenin bir ucundan, diğer ucuna 5 yıl sonra direkt uçuşlar

Beş yıl sonra ülkenin bir ucundan diğer ucuna,  Khabarovsk ile St.Petersburg arasında direkt uçuşlar yeniden başladı.Khabarovsk Hava Limanı’dan...

Putin’in Avrupa’dan füzeleri çekme şartı

Rusya Devlet Başkanı Vlamidir Putin, ülkesinin Avrupa'dan  "9M729" füzeleri çekme şartını 'NATO'nun, INF kapsamında yasaklanan silahları Avrupa'da konuşlandırmaması yönünde adım atması' olarak açıkladı.

Lavrov’un Atina’dan verdiği Türkiye mesajı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Atina’dan Türkiye mesajı verdi. Lavrov, Rusya’nın Türkiye ile işbirliğine devam edeceğini belirtti.Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,...

Krasnodar maçına Türk hakem

Şampiyonlar Ligi Krasnodar- Chelsea maçına Türk hakem Ali Palabıyık atandı. palabıyık, yarın Rusya'daki maçı yönetecek.Rus...