6 Aralık 2021
Ana Sayfa Diğer Volgograd | Stalingrad | Rusya | Волгоград |

Volgograd | Stalingrad | Rusya | Волгоград |

Volgograd (Волгоград), bir diğer adı ile Stalingrad , Rusya ’nın tarihinde çok önemli bir yere sahip şehirlerin başında geliyor.

İkinci dünya savaşındaki Stalingrad Muharebesi ile savaşın seyrini değiştiren Volga Nehri’nin kıyısına kurulan bir milyon nüfuslu şehirde Rusya’nın en yüksek ve yedi harikasından birisi olarak kabul edilen sembol heykeli “Anavatan Çağırıyor!”, eşsiz panoramik müze “Stalingrad Savaşı”, Pavlov’un Evi şehre gidip mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Türkiye ile direk uçak bağlantısı bulunan Rus şehirlerinden birisi olan Volgograd, Rusya’nın, Avrupa kıtasının güneydoğusunda yer alıyor. 1925 yılına kadar Tsaritsyn, 1961’e kadar Stalingrad isimlerini kullanan Volgograd’ın Rusya tarihinde çok önemli bir yeri var.

Volgograd Tarihi

Volgograd’ın kuruluş tarihi 2 Haziran 1589 olarak kabul edilir. Şehrin ilk adı, Tatarca “Sarı Su” anlamına geliyor. Bu isim, kentin ortasından geçerek İdil Nehri’ne akan çayın ismi  olan Tsaritsa’dan geliyor. 19 yüzyılın başında küçük sanayi ve ilk fabrikalar şehirde görülmeye başlandı. Daha sonra ise şehirde gemi yapımı ve ağaç işleme endüstrileri açıldı.  Rusya için önemli olan posta, demiryolları Tsaritsyn’den ( Volgograd) geçiyordu. 1925 yılında  Komunist rejim ile birlikte şehrin adı Stalingrad olarak değiştirildi. 17 Eylül 1942’den 2 Şubat 1943’e kadar süren Stalingrad  Muharebesi toplamda 200 gün sürdü. Stalingrad, Rusların Büyük Vatanseverlik Savaşı’nda kilit rol oynadı.

Stalingrad Muharebesi

Stalingrad Muharebesi, II.Dünya Savaşı sırasında Rus kuvvetleri ile Nazi Almanyası  arasında geçen acımasız bir askeri savaştı. Savaş, modern  çağdaki en büyük, en uzun ve en kanlı çatışmalardan biri oldu.  Muharebe 17 Eylül’de başladı ve 2  Şubat 1943’te bitti. 3 milyondan fazla asker muharebede  savaşırken, yaklaşık iki milyon insan öldü.  Stalingrad zaferi, 2018 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı özel kararname ile 75. Yıldönümünü resmi bayram olarak kutlamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2 Şubat 2018’de Rusya’nın Volgograd kentinde kazanılan Stalingrad Savaşı zaferinin anısına 75. yıldönümü münasebetiyle, düzenlenen Mamayev Kurgan anıt kompleksinde Sovyet Mareşal Vasily Chuikov’un mezarına çiçek bıraktı.Nazi birlikleri ile Sovyet Ordusu arasındaki savaş II.Dünya Savaşı’nda önemli bir dönüm noktası olmuştu. Arka planda “Anavatan Çağrıyor” heykeli görülmekte.

Görmeden gelinmemesi gereken yerler

Volgograd’ın en ünlü anıtı olan  Mamayev Kurgan tepesindeki  Stalingrad Muharebesi’nin kahramanlarını anmak için inşa edilen “Anavatan Çağırıyor” heykeli yer alır.  85 m ile dünyanın en yüksek heykellerinden biridir. Volgograd Panorama Müzesi,  Stalingrad Muharebesinin tarihi açısından popülerdir. Ayrıca, Rusya’daki en büyük panoramaya ev sahipliği yapıyor. Burada şehrin kahramanlarının geçmişini anlatan 130 binden fazla sergi görebilirsiniz.

Türk öğrencilerin gözdesi, Volgograd’ta eğitim

Türk ve yabancı öğrencilerin gözdesi olan Volgograd üniversiteleri, yüksek eğitim kalitesi ile bilimsel potansiyeli ile dünyaca ünlüdür. Volgagrad’taki üniversiteler, dünya çapında bilinen üstün akademik başarılara ve dünya standartlarında özgün araştırmalar yürüten akademik  prestije sahip.

FK Rotor Volgograd

Volgograd | Stalingrad | Rusya | Волгоград |

1923 yılında kurulan FK Rotor Volgograd kulübü, Rusya Premier Ligi’nde mücadele ediyor. Kulüp 1996 yılında UEFA Intertoto Kupası’nın finalinde Fransız ekibi Guingamp’a yenilerek turnuvayı  2’inci tamamladı. Kulüp, Rusya Premier Lig şampiyonluğu yaşamadı.

Volgograd Arena

Volgograd Arena, 2018 yılında FIFA Dünya Kupası için Volgograd’ta inşa edilen bir futbol stadyumudur. Volgograd Arena, Volga kıyısında eski Merkez Stadyumu’nun yerine inşa edildi. 2018 yılında stadyum, Dünya Kupası’nın grup aşamasında dört maçına ev sahipliği yaptı. Şampiyonadan sonra ise  Rusya Premier Ligi’nin yeni takımlarından FK Rotor Volgograd’ın maçlarını oynadığı stadyum oldu.

2018 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Volgograd Arena – Volgograd | Stalingrad | Rusya | Волгоград |

Volgograd’a nasıl gidilir ?

İstanbul’dan  Volgograd’a  direkt uçuş bulunmuyor. Ancak, şehre ancak aktarmalı uçuşla gidilebilir. Genellikle uçuşlar  Moskova aktarmalı yapılıyor. Volgograd’a vardıktan sonra şehir merkezine otobüs seferleri bulunuyor. 

Volgograd’ta ortalama fiyatlar

Volgograd’ta otellerinin ortalama olarak fiyatı,  günlük 900 rubledir. Volgograd’ta  kafe ve restoranlarda öğle yemeği için ortalama fiyat 600 ile 2500 ruble arasındadır. İş yemeği türündeki  tabldot yemeklerin fiyatı ise 300 ile 500 ruble arasında değişmektedir. Fast food işletmelerinde ise fiyatlar biraz daha düşüktür.

Mamayev Kurgan -Sönmeyen Ateş

Dikkatinizi Çekebilir: Kazan | Tataristan | Rusya Federasyonu

EN ÇOK OKUNANLAR

Putin ile Hindistan Başbakanı Modi, Yeni Delhi’de bir araya geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile başkent Yeni Delhi'de görüştü.Putin ve Modi, Hyderabad House'de...

Avrupa’daki yeraltı depolama tesislerindeki gazın yüzde 23’ü tükendi

Rus enerji şirketi Gazprom, Avrupa'da bulunan yer altı depolama tesislerindeki doğal gazın yüzde 23,4'ünün kullanıldığını bildirdi.Gazprom’dan yapılan yazılı...

Moskova, savaş sonrası görülebilecek en yoğun kar yağışına hazırlanıyor

Phobos Hava Durumu Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets, yarın (7 Aralık 2021 Salı günü) Moskova'nın savaş sonrası dönemde görülebilecek en yoğun kar yağışını...

Gref: Rusya’daki faiz oranları, enflasyonla mücadele için yeterince yüksek değil

Rusya'nın dev kamu bankası Sberbank’ın başkanı German Gref, Rusya Merkez Bankası'nın belirlediği politika faiz oranlarının bu aşamada enflasyonla mücadele için yeterince yüksek...