spot_img
-13.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKazan | Tataristan | Rusya Federasyonu

Kazan | Tataristan | Rusya Federasyonu

Rusya Federasyonu ’na bağlı özerk bir cumhuriyet olan Tataristan ‘ın başkenti olan Kazan şehri ülkenin en tarihi kentlerindendir. Kazan, Volga Nehri’nin sol yakasında bulunan, çok eski tarihe sahip antik bir şehirdir.

Moskova ile aynı saat diliminde (Türkiye ile aynı +3) yer alan Tatar şehri, tarihi yapısı ve gezilecek yerlerin çoğunluğu dikkate alındığında Kazan, ziyaret edilmesi gereken şehirlerin başında geliyor.

Kazan, adını şehirden geçen Kazanka nehrinden aldığı belirtilse de çok sayıda efsane ile anılır ama en yaygın olan Türkçedeki anlamı ile aynı olan Tatarca Kazan kelimesinden aldığı da belirtilir. Çok eski bir tarihe sahip olduğu belirtilen şehir zaman zaman Türk devletlerinin hakimyet sahası içine de girmiştir.

Tataristan’nın başkenti Kazan’ın nüfusu 2020 sayımına göre 1 milyon 257 bin 391’dir. Şehrin yüz ölçümü 287.8 kilometre kare olup 7 belediyesi bulunuyor. Şehrin telefon kodu ise +7 843 şeklinde başlamaktadır.

Kul Şerif Camisi Mavi kubbeleri ve kar beyazı görüntüsüyle kentin simge eserleri arasında yer alıyor.

Dinler kenti

Kazan, farklı milletlerden ve dinlerden insanların bir şehirde, sıcakkanlılık ve hoşgörü atmosferinde barış içinde yaşadıklarının çarpıcı örneklerinden biridir. Tataristan’ın başkentindeki etnik ve dini çeşitlilik, yüzyıldan fazla süredir korunuyor. Şehirde 65 Cami, 45 Ortodoks kilisesi, diğer Hıristiyan akımlarına ait 12 kilise, 1 sinagog, Bahá’í ve Krishna ibadet evleri dahil olmak üzere 125 ibadet yeri bulunuyor.  

UNESCO Dünya Kültür Varlığı listesine dahil olan Kazan Kremlini içinde Ortodoks Hristiyanların ibadethaneleri de bulunuyor.

Kültür şehri

Kazan’ın benzersiz kültürel yapıları bulunuyor.  Şehir haritasında başkentin kültürel çeşitliliğini oluşturan binden fazla yapı var. Kentte  34 müze, 9 tiyatro, 8 büyük konser salonu, 14 kültür sarayı, 50 kütüphane ve 50 çocuk sanat okulu bulunuyor. Kazan’da “Ştab” yaratıcı alanı, “Smena” Çağdaş Sanat Merkezi ve Ugol sanat laboratuarı gibi sürekli olarak yeni kültürel platformlar oluşturuluyor.

Festivaller eksik olmuyor

Kazan ülke çapında uluslararası forumları ile tanınıyor. Kazan’da aynı zamanda Şalyapin Opera Festivali, Rudolf Nuriyev Bale Festivali, Müslüman Sinema Festivali ve Türk kökenli halklarının tiyatro festivali gibi etkinlikler de popülerdir. Önde gelen Rus tiyatroları ve dünya yıldızları geleneksel olarak tur programlarına Kazan’ı dahil ediyor ve şehrin müzeleri periyodik olarak Ermitaj, Tretyakov Galerisi ve Rus Müzesi’nden eserler sergiliyor. Kazan, 2019 yılında müzik yönünde UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na katıldı.

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan yürüyerek gezmek için ideal bir kent.

Turizm 

Tataristan’ın başkenti Kazan’ın  kuruluş yıldönümünü kutladığı 2005 yılında, yavaş yavaş ülke çağında turizmin zirvelerine tırmanmaya başladı. Kuruluş yıldönümünde şehir, 500 bin misafir tarafından ziyaret edilirken, Üniversite Oyunları yılında Kazan 1 milyon 500 misafiri ağırladı. Ayrıca Dünya Su Sporları Şampiyonası yılında Tataristan’ın başkentini 2 milyon 100 bin, 2016 yılında 2 milyon 500 bin ve 2018 Dünya Kupası yılında 3 milyon turist ziyaret etti. 2030 yılında Kazan, 5 milyon turist karşılamaya hazırlanıyor.

En çok ziyaret edilen yerler

Turistler arasında en çok ziyaret edilen yerler Kazan Kremlin’i, Bauman Caddesi, Kazan Aile Merkezi, Riviera su parkı ve diğer ilgi çekici yerlerdir.

Kazan’ın en ünlü uğrak yeri olan Baumana Caddesi, şehrin kalbi olarak tanımlanıyor. Kazan | Tataristan | Rusya Federasyonu

Kazan’da konaklama

Erken rezervasyon ile Haziran 2020 sonunda Kazan’ın merkezindeki üç yıldızlı otellerde çift kişilik ve aile odası fiyatları günlük 3 bin rubleden başlıyor, Kahvaltı dahilse bu rakam  3 bin 200 ruble oluyor. Dört yıldızlı bir otelde, aynı koşullara sahip odalar günlük 3 bin 900 rubleye mal olabilir. Aynı zamanda Merkezden iki kilometre uzakta, günde 1800 ruble’den başlayan fiyatlarla bir daire bulabilirsiniz.

Restoranlar, yemek çeşitleri ve fiyatlar

Yemek konusuna gelince ucuz seçeneğinden bahsedersek, zincir restoranlara gidebilirsiniz. Çoğu şehir merkezinde yer alıyor, bu nedenle yürüyüş veya geziden sonra bir şeyler atıştırmak uygundur. Yemek odasında üç kişilik bir aile yemeği 700-800 rubledir. Orta sınıf bir kafede ise üç kişilik öğle yemeği 1500 rubleye mal olabilir. Restoranda akşam yemeğinin fiyatı kişi başı 800 rubledir.  Tatar mutfağı, gelenekleriyle meşhûrdur. Sadece burada gerçek chak-chak’ı tadabilir, üçpoçmak ve gubadiya’nın ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kul Şerif Camii

Kul Şerif Camii, Kazan Kremlin’inde bulunan, yapıldığı tarihte Rusya’nın ve İstanbul dışında Avrupa’nın en büyük camilerinden biri olarak bilinen camidir.  Caminin ilk hali 16. yüzyılda Kazan Kremlini’nde inşa edildi. Cami,  adını Ruslara karşı direniş önderi olan Kul Şerif’ten aldı. Erken Rönesans ve Osmanlı mimarisinin unsurları da kullanılmış olsa da tasarımı İdil Bulgarları için gelenekseldir. 1552’de Kazan’ın işgal edilmesi sırasında Korkunç İvan tarafından yıkıldı. 1996 yılından bu yana, görünüşü oldukça modern olmasına rağmen, cami Kazan Kremlini’nde yeniden inşa edildi ve 24 Temmuz 2005 tarihinde açılışı yapıldı. Cami 6 bin kişilik kapasiteye sahiptir.

Kazan şehrinin ikonik sembollerinden olan Kul Şerif Camii 16. Yüzyılda yapılmıştıır. Turistlerin uğrak yerlerinden birisidir.

Kazan Kremlin’i 

Kazan Kremlin’i Tataristan’ın Kazan şehrinde bulunan tarihî kaledir. Kazan hanlarının eski kale kalıntıları üzerine Korkunç İvan’ın emriyle kuruldu. 2000 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edildi. Aralarında Süyümbike Kulesi ve Kul Şerif Camii’nin de bulunduğu çeşitli yapılara ev sahipliği yapıyor.

Rubin Kazan

Rubin, Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’ın profesyonel bir Rus futbol kulübüdür. Günümüzdeki Rubin, 20 Nisan 1958 tarihinde “İskra” adıyla kuruldu. Kazan takımı 2000’lerin sonundan ve 2010’ların başına kadar Rus futbolunun liderlerinden biri oldu.  2008 ve 2009’da iki kez Rusya Premier Ligi şampiyonu oldu. Kulüp ayrıca 2012 Rusya Kupası, 2010 Kubok Sodrujestva, 2010 Rusya Süper Kupası ve 2012 Rusya Süper Kupası’nın  müzesine götürdü. Kazan kulübünde aynı zamanda 2008-18 yılları arasında Türk futbolcu Gökdeniz  Karadeniz oynadı ve adını kulübün tarihine altın harflerle yazdırdı. Halen kulübün efsanesi olarak anılıyor.

Kazan Arena Tataristan

Rusya’nın spor başkenti ve 2013 Üniversite oyunları

Kazan, Rusya’nın spor başkenti olarak kabul ediliyor. 27. Dünya Üniversite Oyunları 2013, şehrin tarihinde “altın” bir sayfa bıraktı ve mirası, 2015’te 16. FINA Dünya Su Sporları Şampiyonası’na ve 2017’de FIFA Konfederasyon Kupası ve 2018 FIFA Dünya Kupası maçlarına ev sahipliği yapmayı mümkün kıldı. 

Spor tesisi bolluğu dikkat çekiyor

Şehrin spor altyapısı 15 stadyum, 12 kapalı buz sahası, 54 yüzme havuzu, 378 spor salonu ve 942 spor alanlarından oluşuyor. Şehrin gerçek spor cevheri 45 bin kişilik Kazan Arena futbol stadyumudur. Bu, Rusya’da 2018 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak için inşa edilen ilk stadyum olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda, 2013 yılında Kazan Arena, Dünya Üniversite Oyunları’nın açılış ve kapanış törenleri yapıldı.  2015 yılında stadyum, Dünya Su Sporları Şampiyonası’nın bir parçası olarak yüzme ve senkronize yüzme yarışmalarına sahne oldu. Kazan Arena’da 2017 yılında Konfederasyon Kupası’nın 4 maçı oynandı. 2018 yılında FIFA Dünya Kupası’nın altı maçınca ev sahipliği yaptı.

Kazan futbol kulübü “Rubin” kendi sahasındaki maçlarını bu stadyumda oynuyor. Bu stad, Rus milli takımının maçlarına da ev sahipliği yaptı.

Kazan’a nasıl gidilir?

Türkiye’den Tataristan’a gitmek isteyenler için İstanbul’dan haftanın belirli günleri uçuş bulunmakta Kazan şehrine direk uçuş seferi Türk Havayolları tarafından yapılmakta. Kazan ile İstanbul arası seyahat uçak ile yapılırsa uçuş süresi 2 saat, 45 dakika sürer. Bu süre rötarsız, aktarmasız ve hava şartlarının normal olduğu sadece havada geçen direkt uçuç süresidir. Ayrıca Kazan’a Rusya’nın çoğu şehrinden trenle ulaşabilirsiniz.

Kazan | Tataristan | Rusya Federasyonu

Dikkatinizi Çekebilir: Sankt-Peterburg ( Saint Petersburg, St. Petersburg , Leningrad )

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img