25 Eylül 2020
Ana Sayfa Gündem Rusya’da yerel seçimlere dış müdahale belirlendi

Rusya’da yerel seçimlere dış müdahale belirlendi

Rusya’da yapılan yerel seçimlere, dış müdahale  Duma  komisyonu tarafından belirlendi. Sosyal ağlardan dezenformasyonun yanı sıra 24 hacker saldırısı tespit edildi.

Duma Komisyonu, Rusya’da bölgesel seçimlerde müdahale girişimlerini ortaya çıkardı.

Açıklama komite başkanından geldi

Rusya Federasyonu Devlet Duması Güvenlik ve Yolsuzlukla Mücadele Komitesi Başkanı Vasiliy Piskarev, Rusya’nın içişlerine dış müdahalenin gerçeklerini araştıran Devlet Duması komisyonunun, son seçimleri etkileme girişimlerini kaydettiğini belirtti.

Rusya meclis alt kanadı Duma'da bir oturum
Rusya Devlet Duması

Veriler günlük toplandı

Piskarev, komisyonun günlük olarak veri toplayıp analiz ettiğini ve seçmenlerin gözünde seçimlere olan güveni zayıflatmak için kasıtlı eylemler kaydettiğini açıkladı.

Müdahale nasıl oldu?

Piskarev, müdahale biçimlerinin farklı olduğunu, sosyal ağlarda geleneksel kitlesel doldurma ve dezenformasyonun teşvik edildiğini belirtti. Piskarev,  Rusya Merkez Seçim Komisyonu’na 24 saat hacker saldırısı tespit edildiğini sözlerine ekledi.

Bu yıl tek seçim günü 13 Eylül’de gerçekleşti. Rusya’da, Kabardino-Balkarya ve St. Petersburg dışında, 83 bölgede her düzeyde dokuz binden fazla seçim kampanyası düzenlendi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Putin’den ABD’ye, siber güvenlik mesajı: Birlikte çalışalım

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'ye siber güvenlik mesajı verdi. Putin, ABD'ye siber güvenlik konusunda birlikte çalışmayı önerdi.

Moskova’da 49 market, maske cezasından kapatıldı

Rusya’nın başkenti Moskova’da 49 market maske cezasından kapatıldı.RIA Novosti’nin haberine göre,  Moskova’da maske  kuralına uymayan 6 market önceki...

Ruble, dolar ve euro karşısında değer kazandı

Rusya resmi para pirimi ruble, dolar ve euro karşısında bugün değer kazandı. Euro  89.69 ruble’ye gerilerken, dolar değer kaybederek 76.85 ruble oldu.

Peskov “Lukaşenko’yu tanımamak uluslararası hukuka aykırıdır”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov "Belarus Cumurbaşkanı Lukaşenko'nun meşruiyetinin tanınmamak,uluslararası hukuka aykırıdır" açıklamasını yaptı.Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov,...