spot_img
20.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemBakü ve Erivan'dan Moskova’da barış sinyali

Bakü ve Erivan’dan Moskova’da barış sinyali

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesinin Ermenistan ile arasındaki ilişkilerinin birbirinin toprak bütünlüğünün tanınmasına dayalı olarak normalleşmesi için ciddi ön koşullar olduğunu söyledi.

Başkent Moskova’da düzenlenen Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) Liderler Zirvesi’nde konuşan Aliyev, Azerbaycan’ın Ermenistan dışındaki AEB üyesi ülkelerle işbirliğinin 30 yıldır başarılı bir şekilde geliştiğini hatırlatırken, “Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin toprak bütünlüğü ve egemenliğin karşılıklı olarak tanınması temelinde normalleşmesi için ciddi ön koşullar var. Bugün, Rus tarafının inisiyatifiyle Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan arasında üçlü liderler zirvesi gerçekleşecek” diye konuştu.

Bakü’nün mevcut durumda Ermenistan’a karşı herhangi bir toprak anlaşmazlığının olmadığına vurgu yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı, “Ermenistan’ın resmi olarak Karabağ’ı Azerbaycan toprağı olarak tanıyacağını açıklamasından sonra Erivan ile barış anlaşmasının imzalanma imkanının olduğuna inanıyorum” dedi.

Toplantıda söz alan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, iki ülkenin Karabağ dahil olmak üzere toprak bütünlüğünün karşılıklı tanınması konusunda anlaştıklarını duyururken, bu temelde ilişkilerin normalleştirilmesi sürecinde daha iyi ilerlediklerinin altını çizdi.

Ermenistan Başbakanı, aynı zamanda bölgedeki tüm ulaşım ve ekonomik koridorlarda oluşan engelleri kaldırmaya, ülkelerin egemenliği dahilinde bölgesel iletişim yollarını açmaya hazır olduklarını vurguladı.

Bugün Rusya’nın başkentinde başlayan Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) Liderler Zirvesi’ne Rus lider Putin’in yanı sıra Birliğin üyeleri Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev katıldı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img
spot_img