spot_img
20.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiMoskovalıların mali durum nedeniyle daha sık konut satmaya başladığı anlaşıldı

Moskovalıların mali durum nedeniyle daha sık konut satmaya başladığı anlaşıldı

Rusya’da faaliyet gösteren emlak danışmanlık şirketi NDV Real Estate araştırmaları, başkent Moskova’daki ev sahiplerinin kötüleşen mali durumu nedeniyle dairelerini satmaya başladığını ortaya çıkardı.

Moskova’da borç ödemeleri ve farklı sebeplerden dolayı acil para ihtiyacı nedeniyle ikinci el daire satışına yönelik işlem sayısının yüzde 5’e yükseldiğini belirten NDV Supermarket Real Estate analistleri, bu kategorideki ev sahiplerinin daire satışından kazandığı geliri kendi borçlarını veya akrabalarının diğer ihtiyaçlarını ödemek için kullandığını vurguladı.

Uzmanlar, bu tür satışların toplam hacminin yüzde 72’sinin ipotekli daire olduğuna dikkat çekerken, ipotek ödemelerinde zorlanan birçok vatandaşın satın aldığı daireleri satmak zorunda kaldığının altını çiziyor.

Satış nedenleri arasında gelirde azalma, uzun süreli gelir eksikliğine neden olan iş kaybı, ipotek borcu ödemenin imkansızlığı ve konut sahibinin yaşam koşullarının kötüleşmesi olduğu anlaşılırken, konut sahiplerinin maddi kişisel sıkıntılarını gidermek amacıyla yapılan satışların payının yüzde 21’e ulaştığı belirledi.

Uzmanlar ayrıca bunun karşılığında insanların daha küçük bir alanda, daha az prestijli bir konumda veya daha düşük sınıftaki daireleri satın aldıklarını söylerken, en popüler seçenek, üç odalı bir daireyi satıp iki odalı bir daire satın almak olarak öne çıkıyor.

Araştırmalar, yaşam koşullarının bozulmasıyla dairelerini satmak zorunda kalanların yüzde 83’lük paya sahip olduğunu gösterirken, iki odalı dairelerini satarak tek odalı daireleri satın alan Moskovalıların oranı yüzde 14’e ulaştı.

NDV Supermarket Real Estate kentsel emlak departmanı başkanı Elena Mishchenko, konut sahibi veya yakınlarının mali durumlarının bozulması nedeniyle konut satışına yönelik işlem sayısının sürekli arttığına vurgu yaparken, “2022’de bu tür nedenlerle yapılan işlemlerin payı yaklaşık yüzde 3,5’ti. Şimdi ise yüzde 5 ve giderek yükseliyor” dedi.

Mishchenko, dairelerini maddi durum nedeniyle satan ev sahiplerinin çoğunun ipotek borcu olduğunu da sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img
spot_img