spot_img
20.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya’da en yüksek maaş verilen sektör belli oldu

Rusya’da en yüksek maaş verilen sektör belli oldu

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’nin düzenlediği araştırmalar, ülkede en yüksek maaşların verildiği sektörleri gözler önüne serdi.

Yapılan incelemelere göre Rusya’da en yüksek maaşların eskiden olduğu gibi maden, petrol ve gaz endüstrilerinde verildiği belirlenirken, aynı zamanda entelektüel çalışma ve finansal hizmetlerde de yüksek maaş seviyeleri kaydediliyor.

Uzmanlar, 2022’nin ilk aylarında birçok çalışan için işgücü piyasasının çok zor olacağının tahmin edildiğini hatırlatırken, ancak beklentilerin çok üstünde toparlanan ekonomik faaliyetler sayesinde tahminlerin tutmadığını vurguluyor.

Analistler, askeri operasyonun başlamasından sonra ekonominin yeniden yapılandırılması, kısmi seferberlik ve işçilerin bir kısmının ülkeden ayrılmasının işgücü piyasasında baskıya yol açarak çalışanlar için ek bir talep yarattığını doğrularken, ayrıca işverenlerden gelen arzın da bir şekilde piyasayı sınırladığı, tüm bu faktörlerin Rusya’da en düşük işsizlik oranlarına yol açtığı ifade ediliyor.

Araştırmaya göre, 2022 için ülke genelinde ortalama nominal maaşlar yüzde 13 artarak 55 bin 800 rubleye (kişisel gelir vergisi dahil) yükselirken, aynı zamanda, endüstriler ve bölgeler bağlamında durumun değişkenlik gösterdiği de vurgulandı.

Buna göre Novgorod bölgesinde maaşlar yıl boyunca yüzde 19 artarken, 17 bölgede artış yüzde 15’i aştı.

Buna karşılık enflasyonun altında bir seviyede maaş artışının ülkenin 30 bölgesinde gözlemlendiğini dile getiren uzmanlar, bu nedenle geçen yılki maaş dinamiklerinin önde gelen ve geride kalan bölgelerde 4 kat, mutlak olarak ortalama ücretlerde ise 5 kat farklılık gösterdiğini aktardı.

Kömür sektörü lider

Sektörel bağlamda maaşların zaten göreceli olarak yüksek olduğu kömür madenciliği sektöründe 2022’de maaş artışı yüzde 23’e varırken, en az artış ise yüzde 7 ile kültür, spor ve eğlence sektöründe yaşandı.

Petrol ve gaz endüstrisinde ortalama maaşın giyim endüstrisinden altı kat daha yüksek olduğunu hatırlatan uzmanlar, farklı bölgelerdeki ekonominin özelliklerinden dolayı, nüfusun endüstriye göre istihdam yapısının önemli ölçüde farklılık göstermekte olduğunu hatırlattı.

Uzmanlar, doğal kaynakların olduğu yerlerde maaş seviyelerinin yüksek olduğunu doğrularken, aynı zamanda yüksek maaş artışının gözlemlendiği Rusya’nın kıyı bölgelerinde balıkçılık yapıldığı eklendi.

 Araştırmanın sonuçlarına göre, incelenen 85 bölgeden 21’inde en yüksek maaşlar madencilik ile ilgili sektörlerde kaydedilirken, temel olarak, petrol ve gaz sektörleri en yüksek maaşın verildiği sektörler arasında yer alıyor.

Yüksek maaş seviyesine sahip sektörlerde ikinci sırada bilişim ve iletişim sektörü yer alırken, analistler, genel olarak ekonomik açıdan zayıf birçok bölgede, kamu hizmetine ek olarak, en rekabetçi maaşların genellikle ulaşım endüstrisinde olduğuna da dikkat çekti.

Yüksek maaşlar kuzeyde

Araştırmaya göre, ücretlerin en yüksek olduğu bölgeler arasında enerji kaynaklarının yer aldığı Sahalin bölgesi yer alırken, buradaki maden endüstrisinde çalışanların ayda ortalama 223 bin ruble kazandığı kaydedildi.

Moskova’daki finans şirketlerinde ortalama maaş 224 bin rubleye yaklaşırken, Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi petrol işçilerinin ortalama maaşları 200 bin rubleye ulaştı.

En yüksek maaş sıralamasında üst sıralarda Murmansk Bölgesi’ndeki balıkçılık ve balık yetiştiriciliği endüstrisi yer alırken, bu bölgedeki işletme çalışanlarına verilen maaşlar 163 bin rubleye ulaşıyor.

Mevcut sıralamadaki son sıralar ise Mordovya Cumhuriyeti, Kalmıkya Cumhuriyeti, İvanovo Bölgesi, Pskov Bölgesi ve Altay Bölgesi tarafından işgal edilirken, tüm bu bölgelerde en yüksek ücretli sektörün kamu hizmeti olduğu gözlemleniyor.

RIA Novosti uzmanlarına göre 2023’te ülkedeki maaşların genel olarak nominal artışı yüzde 10 olarak beklenirken, en yüksek maaş artışının kaydedileceği sektör ve bölgelerin değişmeyeceği tahmin ediliyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img
spot_img