spot_img
6.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemLavrov, Ermeni mevkidaşı Mirzoyan ile görüştü

Lavrov, Ermeni mevkidaşı Mirzoyan ile görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bir araya geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Yeni Delhi’de düzenlen 8. Raisina Diyaloğu Uluslararası Konferansı marjında görüşen Lavrov ile Mirzoyan, ikili ilişkileri ele aldı.

Bölgesel meselelerin de ele alındığı görüşmede, “Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderleri arasında 2020, 2021 ve 2022’de yapılan anlaşmalara uygun şekilde Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinin iyileştirilmesi yönündeki girişimlerin aktifleştirilmesi”nin önemi vurgulandı.

Görüşmede iki bakan, temasların sürdürülmesi konusunda mutabık kaldı.

28 Şubat’ta Azerbaycan’da ülkenin Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’la görüşen Lavrov, Avrupa Birliği’nin (AB) Ermenistan-Azerbaycan sınırının Ermenistan tarafında konuşlanan misyonunun meşruiyet açısından ciddi şüpheler uyandırdığını söylemişti.

Lavrov, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan üçlü mutabakatların uygulanmasının önemine değinerek, “Başbakan yardımcıları düzeyindeki üçlü çalışma grubunun Azerbaycan’ın ana kısmı ile Nahçıvan arasında demir yolunun açılması hususunda kısa zamanda mutabakat sağlamasını umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında sınırların belirlenmesi ve barış anlaşmasının hazırlanmasına yardımcı olmaya hazır olduklarını vurgulayan Lavrov, Türkiye, İran ve Gürcistan’ın da katılacağı 3+3 formatının bölgenin geleceği için önemli olacağını kaydetti.

Lavrov, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan’ın Aralık 2022’de Moskova’ya üçlü görüşmeye gelmediğinin hatırlatıldığı soruyu, “Biz böyle bir olanak sunduk fakat Ermeni meslektaşlarımız gelmeyeceklerini bildirdiler. Biz yine aynı olanağı sağlamaya hazırız. Azerbaycan buna hazır. Ermenistan da karşı olmadığını açıkladı fakat henüz nihai karar vermediler.” şeklinde yanıtladı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img